Saada vihje

Matvijenko keeldus Peeter I monumendist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Mari Kamps
Copy
Peeter Esimese monument Moskva jõel
Peeter Esimese monument Moskva jõel Foto: SCANPIX

Peterburi kuberner Valentina Matvijenko teatas, et uue võimaliku Peeter Esimese monumendi jaoks Neevalinnas kohta ei ole.

Matvijenko vastas nii ajakirjanike küsimusele Zurab Tsereteli loodud ja praegu Moskva jõe ääres asuva kuju võimaliku ümberpaigutamise kohta Moskvast Peterburi, vahendas Lenta.ru.

Kuberneri sõnul aitab Peterburile Vaskratsanikust küll, mis on Peeter Esimese jaoks väga vääriline mälestusmärk. Ka rõhutas ta, et linnas kehtib monumentide püstitamiseks ja eelnevaks kooskõlastamiseks range kord.

Tsaari auks püstitatud mälestusmärgi teisaldamine kerkis päevakorda varsti pärast Moskva linnapea Juri Lužkovi vallandamist 28. septembril. Pealinna juhid hakkasid varsti pärast seda kaaluma eksmeeri mitme vaieldava otsuste saatust. Linnapea kt Vladimir Ressin tegi ettepaneku viia Peeter I monument teise kohta.

Tegemist ei ole lihtsalt gigantse 98 meetrit kõrge mälestusmärgiga, vaid sellese suhtutakse kui Lužkovi ajajärgi sümbolisse.

Moskva duuma perspektiivplaneerimise komisjoni esimees Mihhail Moskvin-Tarhanov oletas, et kuju teisaldamine võib minna linnale maksma vähemalt miljard rubla.

Kuju teisaldamist toetavad mitmed juhtivad Vene arhitektid, vahendas portaal top.rbc.ru.

Tsereteli on Ressini plaani üle üllatunud, kuna omal ajal kooskõlastas selle asukoha just tema. Kunstnik oletas, et võib-olla leidis ta kujule parema asukoha või tahab sinna püstitada mingi muu skulptuuri.

«Olen valmis tegema sellele kohale Peeter Esimese asemele Ressini skulptuuri,» rääkis
kunstnik.

Kõnealune monument on Moskva enim kritiseeritud mälestusmärk, mis püstitati 1997. aastal 300 aasta möödumise auks Vene laevastiku loomisest.

Tegemist on maailma ühe kõige kõrgema monumendiga, mida kritiseeris nii ühiskond kui meedia. Lužkovi süüdistati suurushullustuses, maitselageduses ja ülemäärases armastuses skulptor Tsereteli vastu.

Tagasi üles