Venemaa ametnik: USA raskerelvade paigutamise kava pole seotud reaalse ohuga

jalaväe lahingumasin Bradley

FOTO: Ardi Hallismaa/Eesti kaitsevägi

Venemaa julgeolekunõukogu asejuht Jevgeni Lukjanov seletas täna Washingtoni kava paigutada kuude Euroopa riiki 250 ühikut rasketehnikat ebaterve ärevusega, mitte reaalse ohuga.

«Mõningate Atlandi bloki uute liikmesriikide ebaterve ärevus ei näita mingite ohtude olemasolu. See vajab eelkõige arsti tähelepanu,» lausus Lukjanov vastuseks uudisteagentuuri Interfax küsimusele.

«Ma ei oska määratleda selle relvanimistu potentsiaali,» sõnas Lukjanov, kommenteerides USA kava eelpaigutada kuude Euroopa riiki 250 ühikut rasketehnikat.

«Ilmselt on siin rohkem teraapiat kui kirurgiat. See teraapia on suunatud neile vastuvõtjatele -- Baltimaadele, Poolale, Rumeeniale,» lisas ta.

Lukjanovi hinnangul on Ühendriikidel Euroopas niigi palju relvastust ja sõjaväelasi. «Mitu ühikut rasketehnikat asub Saksamaal Ramsteini baasis. Ja kui palju paikneb seal alaliselt USA sõjaväelasi?»

USA kaitseminister Ashton Carter tegi eile Tallinnas pressikonverentsil teatavaks, et Ühendriigid paigutavad kuude NATO Ida-Euroopa liikmesriiki brigaadi suuruse üksuse jaoks umbes 250 tanki, jalaväe lahingumasinat ja suurtükki.

USA raskerelvastust on lubanud vastu võtta kolm Balti riiki, Poola, Bulgaaria ja Rumeenia.

Uudisteagentuur Associated Press kirjutas varem, et varustust eelpaigutatakse ka Saksamaale, ent seal on USA varustus juba olemas.

USA suursaadik NAT-s ütles teisipäeva, et sõjatehnika Ida-Euroopa riikidesse paigutamine lihtsustab õppuste korraldamist, sõdureid koos relvastusega neisse riikidesse ei saadeta.

«See on meetod meie väljaõppe tõhusamaks muutmiseks,» ütles Lute Brüsselis NATO peakorteris ajakirjanikele.

Vastates küsimusele, kas Ühendriikide samm mõjub Venemaale ärritavalt, ütles Lute, et USA ei paiguta Ida-Euroopasse koos varustusega sõdureid.

«Tankid ja lahingumasinad on tühjad ning nad pargitakse, ladustatakse ja säilitatakse kuue idapoolseima liitlasriigi treeningaladel väljaõppe eesmärkidel,» selgitas ta.

«Seejärel lennutakse sõdurid õppus-õppuse järel kohale...liitlastega harjutamiseks,» lausus Lute.

Relvastuse saatmine Ida-Euroopasse ei ole Washingtoni ühepoolne otsus, vaid vastus varustust võõrustama hakkavate riikide taotlusele, lausus diplomaat.

Tagasi üles
Back