Vene inspektorid teevad Eesti kohal vaatluslende
Täiendatud kell 15.16

Vene lennuk AN-30

FOTO: Wikipedia.org

Venemaa inspektorid alustavad täna avatud taeva lepingu raames vaatluslende Eesti ja Soome kohal.

Venemaa tuumaohu vähendamise keskuse ülema Sergei Rõžkovi sõnul viiakse vaatluslende läbi rahvusvaheliselt sertifitseeritud AN-30B (Clank) tänasest laupäevani. Lennuki pardal viibib 17 vaatlejat ning Eesti kaitseväelased, kes jälgivad vaatlejate tegevust ja marsruudist kinnipidamist.

Lennuk viibib Eesti kohal kaks päeva ning jätkab kolmapäeval vaatluslende Soome õhuruumis.

1992. aastal sõlmitud ja kümme aastat hiljem jõustunud avatud taeva lepingu (Open Skies Treaty – OST) järgi on kontroll-lennu etteteatamistähtaeg lühike ning marsruut lepitakse kokku 24 tundi enne lennu algust, mis raskendab sõjalist infot puudutava info varjamist.

Lepingu eesmärgiks on avatuse, julgeoleku ja usalduse arendamine riikide vahel, selle kitsam eesmärk on informatsiooni kogumine sõjalistest jõududest ning sõjalisest tegevusest.

Eesti ühines avatud taeva lepinguga 2005. aastal. Lepinguga ühinemisel võttis Eesti kohustuse vastu võtta kuni neli teiste lepinguosaliste riikide vaatluslendu oma territooriumi kohal aastas.

Samuti käivad eestlased teistes riikides vaatluslende tegemas, näiteks viimati tegid Eesti kaitseväelased vaatluslennu aprillis Venemaa kohal.

Tagasi üles