N, 28.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Genotsiidis süüdistataval Guatemala eksdiktaatoril on dementsus

BNS
Facebook
Comments
Guatemala endine diktaator Efraín Ríos Montt põeb dementsust.
Guatemala endine diktaator Efraín Ríos Montt põeb dementsust. Foto: JOHAN ORDONEZ/AFP

Genotsiidis ja inimsusvastastes kuritegudes süüdistatav Guatemala endine diktaator Efraín Ríos Montt põeb dementsust, ütlesid arstid teisipäevasel istungil, mille otsustatakse, kas ta on küllalt terve kordusprotsessiks.

Aastail 1982-1983 Kesk-Ameerika riiki valitsenud 89-aastast endine kindral andis süüdistuse kohaselt sõjaväele korralduse enam kui 1700 maia indiaanlase tapmiseks Guatemala põhjaosas.

Ríos Montt mõisteti süüdi 2013. aastal, kuid Guatemala konstitutsioonikohus tühistas talle määratud 80-aastase vangistuse protseduurireeglite rikkumise tõttu ning andis korralduse uueks protsessiks.

Tema advokaatide sõnul ei saa nende kaitsealune uuel istungil osaleda, kuna ei suuda enam mõista talle esitatud süüdistusi.

Ríos Montti kohtu ülesandel uurinud arstid jõudsid järeldusele, et ta kõigub selgete hetkede ja dementsuse, seal hulgas hallutsinatsioonide vahel, lausus doktor Walter Rinze.

Lisaks on eksdiktaatoril probleeme nägemise, kuulmise, südame ja seljaga.

Ríos Montti ja tema endist sõjaväeluure ülemat Jose Rodriguezt süüdistatakse põletatatud maa taktika kasutamises maiade vastu, et maha suruda maapiirkondade toetus vasaksissidele aastail 1960-1996 peetud Guatemala kodusõja kõrgajal.

Ríos Montt on esimene endine riigipea, keda omaenda kodumaal kohus genotsiidis süüdistab.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles