R, 24.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Egiptus ostab Mistralid ära

Egiptus ostab Mistralid ära
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Venelaste poolt Vladivostokiks ristitud alus saab nüüd ilmselt peagi egiptlastele sobiva nime.
Venelaste poolt Vladivostokiks ristitud alus saab nüüd ilmselt peagi egiptlastele sobiva nime. Foto: David Vincent/AP/Scanpix

Mistral-klassi sõjalaevad, mida Prantsusmaa Venemaale ei müü, ostab ära Egiptus.

Prantsusmaa president François Hollande ja Egiptuse president Abdel Fattah al-Sisi jõudsid kokkuleppele põhimõtetes ja tingimustes, mille alusel saab Egiptus enda valdusesse kaks Mistral-klassi sõjalaeva, öeldi Prantsuse valitsuse avalduses.

Prantsuse peaministri julgeolekunõunik Louis Gautier ütles selle kuu alguses, et Venemaale mõeldud Mistralitest olid tõsiselt huvitatud Kanada, India, Singapur ja Egiptus.

Gautier ütles toona parlamendisaadikutele, et Venemaale ehitatud Mistralide tarnimisest loobumine läheb Prantsusmaale maksma vähemalt 1,1 miljardit eurot, kui valitsus ei leia neile uut ostjat, kirjutati AFP-ni jõudnud protokollis.

Prantsusmaa maksab Venemaale tagasi tarnimata jäänud Mistralite eest 950 miljonit eurot, kuid ei pea trahve maksma, selgus Prantsuse parlamendi ette minevast eelnõust.

1,2 miljardi euro suurune leping nägi ette esimese kopterikandja üleandmise 2014. aasta sügisel ja teise selle aasta sügisel, ent seoses Ukraina kriisiga lükkasid Prantsuse võimud aluste üleandmise määramata ajaks edasi ning lõpuks leping tühistati. Tehingust pidanuks saama NATO riigi senini suurim relvamüük Venemaale.

Mistral on 199 meetrit pikk ja arendab kiirust üle 18 sõlme. Meeskonna suuruseks on 177 inimest, alus võib pardale võtta 481 inimest, 13 lahingutanki ja 70 autot. Laeva kopteriparki kuulub 16 lennumasinat, tekile mahub üheaegselt kuus kopterit.

Märksõnad
Tagasi üles