Saada vihje

Suri Venemaa endine peaminister Viktor Tšernomõrdin

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Mari Kamps
Copy
Viktor Tšernomõrdinit vaevasid enne surma väidetavalt terviseprobleemid.
Viktor Tšernomõrdinit vaevasid enne surma väidetavalt terviseprobleemid. Foto: SCANPIX

Ööl vastu tänast suri Viktor Tšernomõrdin, Venemaa peaminister aastatel 1992-1998.

PBK teatel suri 72-aastane Tšernomõrdin täna varahommikul raske haiguse tagajärjel.

RIA Novosti allikas rääkis, et Tšernomõrdin oli viimasel ajal tervisega kimpus. Ka elas ta väga üle abikaasa surma tänavu märtsis.

Täpsustatud andmete järgi suri Tšernomõrdin Moskvas kliinilises keskhaiglas, vahendas Lenta.ru.

ITAR-TASS oli varem teatanud, et ekspoliitik pidi ööl vastu tänast naasma välismaisest kliinikust kodulinna Moskvasse. Agentuuri väitel suri Tšernomõrdin välismaal.

Interfax kirjutas aga, et Tšernomõrdin oli viimase hetkeni teadvusel ja suri oma kodus.

Tšernomõrdin maetakse 5. novembril Novodevitšje kalmistule oma abikaasa kõrvale.

Vastavalt presidendi määrusele moodustati Tšernomõrdini ärasaatmiseks riiklik korralduskomisjon, mida juhib presidendi administratsiooni ülem Sergei Narõškin.

Tšernomõrdin sündis 9. aprillil 1938. aastal. Aastal 1982 sai temast NSVLi gaasitööstuse ministri asetäitja, kolm aastat hiljem gaasitööstuse minister. 1989. aastal lahkus ta ministeeriumist ja asus tööle Gazpromi juhina.

Aastal 1992 sai Tšernomõrdinist valitsusjuht. Pärast peaministriaja lõppu oli Tšernomõrdin aastatel 2001-2009 Venemaa suursaadik Ukrainas. Seejärel määrati ta presidendi nõunikuks.

Tšernomõrdin oli Boriss Jeltsini vankumatu liitlane ja erastamisprotsessi ning reformide toetaja, kuigi oma karjääri alustas ta majandust puudutavate muudatuste vastasena.

Vene keelt kõnelevas maailmas tunti Tšernomõrdini värvikat keelekasutust, vahendas RIA Novosti. Tema välja mõeldud on ka praegu ülipopulaarne fraas «tahtsime kõige paremat, välja tuli nagu ikka», mida ta kasutas 1990ndate alguses Vene Panga ebaõnnestunud rahavahetuse kohta.

Tagasi üles