Hiina seadis maailma riigid valiku ette

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy
Liu Xiaobo vabastamist nõudev plakat.
Liu Xiaobo vabastamist nõudev plakat. Foto: SCANPIX

Hiina Rahvavabariigi asevälisminister hoiatas riike tagajärgede eest, kui viimased peaksid avaldama toetust tänavu Nobeli rahupreemia pälvinud dissident Liu Xiaobole.

Asevälisminister Cui Tiankai sõnul on rahupreemia poliitiline tööriist ja väljakutse Hiina õigussüsteemile, vahendas BBC.

«Osadel Euroopa riikidel ja ka teistel seisab ees lihtne ja selge valik: nad kas osalevad poliitilises mängus, et esitada Hiina õigussüsteemile väljakutse või nad tahavad arendada Hiina valitsuse ja rahvaga tõeliselt sõbralikke suhteid,» lausus Cui, kelle sõnul peavad riigid langetama otsuse oma äranägemise järgi.

«Kui nad teevad vale valiku, tuleb neil seista silmitsi tagajärgedega,» hoiatas Cui kommunistliku riigi ja kompartei hääletoruks olevas ajalehes ilmunud arvamusloos. Samas ei täpsustanud Cui, milles need tagajärjed seisnevad.

Mitmete riikide diplomaatide sõnul on Hiina saatkond hoitanud neid kirjalikult mitte auhinnatseremoonial osalema. «Me saime kirja, mis selgitab Hiina positsiooni ning milles meil palutakse hoiduda tegevusest, mis võib Hiinat destabiliseerida,» kommenteeris Oslos asuva Rootsi saatkonna missiooni asejuht Olof Huldtgren uudisteagentuurile AFP.

Huldtrgeni sõnul pole selge, milliseid sanktsioone võib Hiina kohaldada, kuid tema sõnul on rahvavabariigi sõnum selge.

Ametlik auhinna üleandmise tseremoonia toimub Oslo raekojas 10. detsembril, Alfred Nobeli surma-aastapäeval, mil laureaadile antakse üle kuldmedal, diplom ja rahaline auhind, mille suurus tänavu oli kümme miljonit Rootsi krooni ehk ligikaudu 17 miljonit Eesti krooni.

Liu ei saa preemiale järele sõita, kuna kannab kodumaal vanglakaristust riigivõimu õõnestamisele õhutamise eest. Tema naine Liu Xia on oma Pekingis asuvas kohas aga sisuliselt koduarestis ning tema sõnul ei pruugi võimud ka temal lubada auhinda üle võtma sõita.

Tagasi üles