NATO strateegiline kontseptsioon alustab artikkel 5 kinnitamisest

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Evelyn Kaldoja
Copy
Peaminister Andrus Ansip, Leedu president Dalia Grybauskaite ja USA president Barack Obama.
Peaminister Andrus Ansip, Leedu president Dalia Grybauskaite ja USA president Barack Obama. Foto: SCANPIX

NATO põhiline ja jätkuv eesmärk on kaitsta poliitiliste ja sõjaliste vahenditega kõigi oma liikmete julgeolekut, lubab alliansi eile õhtul Lissabonis vastu võetud uue strateegilise kontseptsiooni esimene punkt.


«NATO liikmed aitavad alati üksteist rünnaku vastu, vastavalt Washingtoni lepingu artikkel viiele,» kinnitab kontseptsioon. «See lubadus jääb kindlaks ja siduvaks. NATO heidutab ja kaitseb igasuguse agressiooni ohu vastu ning esilekerkivate julgeolekuohtude vastu kohtades, kus need ohustavad liitlasriikide inimeste või terve alliansi fundamentaalset julgeolekut.»

See dokument sedastab, et NATO käsutuses on unikaalne kogum poliitilisi ja sõjalisi vahendeid erinevat sorti kriisidega tegelemiseks nii enne neid, nende ajal kui ka pärast.

«NATO võtab aktiivselt kasutusse sobiliku kombinatsiooni neist poliitilistest ja sõjalistest vahenditest, aitamaks ohjata tekkivaid kriise, millel on potentsiaali mõjutada alliansi julgeolekut, enne, kui need arenevad konfliktideks,» lubab kontseptsioon, «peatamaks käimasolevaid konflikte, kui need mõjutavad alliansi julgeolekut, ning aitamaks kindlustada stabiilsust konfliktijärgsetes olukordades, kus see aitab kaasa Euro-Atlandi julgeolekule.»

Lisaks ühe liitlase vastu suunatud rünnaku korral kollektiivselt appi tulemist lubava Washingtoni lepingu 5. artikli jätkuva kehtimise kinnitamisele meenutab värske dokument ka alliansi aluslepingu artikkel nelja, mis lubab igal liitlasel kutsuda kokku NATO nõupidamine juhul, kui ta näeb kusagilt kerkivat ohtu oma territoriaalsele terviklikkusele, poliitilisele sõltumatusele või julgeolekule.
 

Tagasi üles