Merkel ähvardas Kölni naisteahistajad riigist välja saata

Saksamaa kantsler Angela Merkel.

FOTO: SCANPIX

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles neljapäeval, et uusaastaööl Kölnis aset leinud laialdane naisteahistamine ei vääri vähimatki leebust.

«Uusaastaööl toimunu on täiesti vastuvõetamatu,» ütles ta Rumeenia peaministri Dacian Cioloșega koos antud pressikonverentsil.

Tema sõnul peavad sakslased jätkama arutelu kultuurilise koosolemise üle Saksamaal.

Kantsler märkis, et kaalub juhtunuga seoses hulga meetmeid, kaasa arvatud politseinike arvu suurendamist ja mitme seaduse muutmist.

Ta lisas, et selliste meetmete, nagu väljasaatmine, korrapärane ülevaatamine on vajalik, et anda Saksa seaduste rikkujatele selge märguanne.

Lääne meedia teatel saabus pärast uusaastaööd Kölni politseisse naiste vastu suunatud kuritegude kohta 121 avaldust, mis puudutasid ligitikkumist, röövimist ja kaht vägistamisjuhtu.

Politsei sõnul kahtlustatakse Põhja-Aafrikast tulnud noori. 16 kahtlusalust on juba tuvastatud, kuid kedagi ei ole veel vahistatud.

Uurijad vaatavad üle turvakaamerate salvestised ning analüüsivad pealtnägijate avaldusi, et kahtlusaluste süüd tõendada.

Suurem osa juhtumeid leidis aset Kölni toomkiriku ja peavaksali lähedal. Kannatanud väitsid, et neid ründasid umbes 30-mehelised rühmad.

Merkel kiitis ohvrite esitatud avaldusi ning väitis, et tegemist on tõsise küsimusega, mis ei puuduta ainult Kölni. Samuti kutsus kantsler neljapäeval üles debatile migrantide integreerimise üle pärast 16 sisserändaja tuvastamist Kölni seksuaalründajatena.

Rünnakud on näidanud, et mingites kogukondades valitsevad naistevastased hoiakud, ütles kantsler. «Me peame sellele kindlameelselt vastu olema,» märkis ta.

Samuti peab Saksamaa rääkima kooseksisteerimise kultuuriliste põhitõdede üle, lisas Merkel.

Vana-aastaõhtul kogunes Kölni peavaksali ette umbes pool tuhat napsuse olekuga inimest, edastas Deutsche Welle. Nad norisid tüli ja tulistasid rahva sekka ilutulestikurakette. Kui nende hulk oli jõudnud tuhandeni, evakueeris politsei väljakult inimesed.

Seepeale hakkasid rühmadesse jagunenud mehed naisi ahistama. Peagi pärast keskööd hakkasid politseisse saabuma teated röövimise ja ahistamise kohta.

Võimude sõnul pole mingeid konkreetseid viiteid, et kuritegude sooritajad olid asüülitaotlejad, keda saabus Saksamaale mullu umbes 1,1 miljonit.

Tagasi üles