iDeal kampaania

Prantsusmaal ravimikatsetuses osalenud vabatahtlik suri

Kelm pakub Pärnus eakatele naistele ravimeid müüa.

FOTO: SCANPIX

Prantsusmaal suri täna mees, kes võttis osa Portugali ravimifirma Biali ravimikatsetusest. 

Teised viis haiglasse sattunut on stabiilses seisundis, ent kolme neist ähvardab ajukahjustus. 

Prantsuse tervishoiuministri Marisol Touraine'i sõnul võtsid kuus kannatanut osa Loode-Prantsusmaal Rennes'is «ühest Euroopa laboris väljatöötatava suukaudse ravimi katsetusest». «Katsetusel juhtus tõsine õnnetus, see peatati ja kõik selles osalenud vabatahtlikud kutsuti tagasi.»

Ministri sõnul anti ravimit eri doosides 90 inimesele.

Firma teatas avalduses, et pidas kinni «kehtivatest seadustest» ja kavatseb teha koostööd poolelioleva juurdlusega «täpsel ja ammendaval viisil» juhtunusse selguse toomiseks.

Biali sõnul oli tegemist ensüümi FAAH inhibiitoriga.

Kuus ohvrit, mehed vanuses 28-49, võtsid korduvalt Biali väljatöötatud ravimeid, mis on mõeldud valu ja tujuhäirete, näiteks ärevuse vastu.

«Meie peamine mure on praegu katsetusel osalejate eest hoolitsemine,» teatas Bial. Firma sõnul osales katsetusel 108 vabatahtlikku, kel ei tekkinud negatiivseid järelmeid. «Katsetuse kiitsid heaks Prantsuse regulaatorid ja eetikakomitee.» 

Ravimikatsetest võtavad vabatahtlikena osa tuhanded inimesed, sageli tudengid, keda huvitab lisaraha teenimine. Katsetusi peetakse üldjuhul ohutuks ja viperusi juhtub harva.

2006. aastal sattus Londonis haiglasse kuus meest, kes võtsid osa autoimmuunhaiguste ja leukeemia vastu mõeldud ravimi katsetusest.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles