Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Postimees Brüsselis: NATO saadab Egeuse merele sõjalaevad

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
NATO 2. mereväegrupi laevad mullu märtsis Mustal merel toimunud õppustel. | FOTO: Scanpix

NATO alustab Türgit Kreekast lahutaval Egeuse merel mereväeoperatsiooni takistamaks selles piirkonnas inimkaubitsejate tegevust, teatas NATO peasekretär Jens Stoltenberg täna.

Palve mereväeoperatsiooni alustamiseks esitasid ühiselt Türgi, Kreeka ja Saksamaa. Esimese selletaolise mereväeoperatsiooni eesmärgiks on tõkestada Egeuse merel, mis on peamine migratsioonitee Euroopa Liitu, inimkaubitsejate tegevust.

Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni (IOM) andmetel saabus mullu Türgist Kreeka saartele ja seeläbi ELi üle 850 000 migrandi, tänavu aga üle 70 000 migrandi. Sel aastal on ohtliku retke käigus surma saanud vähemalt 300 inimest. Need on ametlikud andmed, tegelikud arvud võivad olla suuremad.

Stoltenberg ütles täna Brüsselis toimuval NATO kaitseministrite kohtumisel ajakirjanikele, et NATO Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja (SACEUR) kindral Philip Breedlove on andnud NATO reageerimisväe koosseisu kuuluvale 2. mereväegrupi laevadele käsu liikuda koheselt Egeuse merele.

«See (NATO laevade saatmine Egeuse merele - toim) ei seisne üksnes põgenikepaatide peatamises ja tagasi tõrjumises,» selgitas Stoltenberg, kelle sõnul on NATO rolliks info kogumine ja olukorra jälgimine, et ära hoida seal inimkaubandust ja kriminaalset tegevust. Samuti jälgitakse olukorda Türgi-Süüria piiril. Missiooni detailid on Stoltenbergi sõnul veel täpsustamisel.

Praegu Saksamaa juhitavasse NATO 2. mereväegruppi kuulub hetkel kolm laeva, kuid Stoltenbergi sõnul oodatakse liitlastelt lisa. Ka Saksa kaitseminister Ursula Von der Leyen märkis, et mitu NATO liikmesriiki on lubanud saata oma laevad Egeuse merele.

Eesti kaitseminister Hannes Hanso märkis, et värske initsiatiiv näitab, kui kiiresti suudab NATO olukordadele reageerida.

«Me ise tahame, et NATO organisatsioonina reageeriks kiiresti, kui olukord peaks meie piirkonnas muutuma. See värske initsiatiiv näitab, kui kiiresti suudab NATO vajadusel reageerida,» ütles Hanso Postimehele.

Hanso lisas, et missiooni detailid on veel täpsustamisel. «Poliitiline suunis sõjalaevade patrulliks Türgi ja Kreeka vahel on antud. Selle kuu jooksul täpsustatakse, millised on nende laevade täpsed volitused ja ülesanded,» selgitas Hanso.

Tagasi üles