Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Süürias küpseb järgmine sõda

5
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Saudid on teatanud, et vajadusel on nad valmis Süüriasse sisenema, et islamiäärmuslastega võidelda. Pildil Saudi Araabia julgeolekujõud mullu sügisel sõjaväeparaadil. | FOTO: Scanpix

«Süüria kodusõda on igal aastal olnud üks põhiteema,» ütleb Istanbulis Carnegie mõttekoja teadur Kheder Kheddour. Veel on selleks olnud Islamiriigi, samuti eelmise aasta enneolematult suur põgenike voog. Kheddour on üks vähestest uurijatest, kes on pidevalt kontaktis Bashar al-Assadi kontrolli all olevatel aladel elavate inimeste, riigitöötajate ja sõduritega.

«Alanud aasta teemaks võib saada äraootamine,» märgib Kheddour; see käib eriti Süüria põgenike kohta. Kheddouri sõnul pole paljudel inimestel piisavalt raha ega korralikke reisidokumente nagu eelmisel aastal. Kuna ametlikke teid pidi on oma lähedastele järele sõita keeruline, on nad sunnitud edasi ootama. Ka Türgi piirikontroll on muutunud karmimaks, seda nii Süüria kui ka Bulgaaria ja Kreeka piiril.

Põgenikud ootavad piiril

Praegugi ootab Türgi piiri ääres Süüria poolel kümneid tuhandeid inimesi, kes loodavad Türki pääseda. Türgi on neile abi saatnud, kuid ei taha neid massilisest riiki lubada. Eeskätt pelgab Türgi äärmuslasi.

Nii näiteks vahistati ainuüksi selle nädala alguses ühel päeval 34 inimest, kelle juurest leiti 15 kilogrammi lõhkeainet ja neli pommivööd. Samamoodi on tulnud teateid kurdi võitlejatest, kes püüavad salaja piiri ületades Türki pääseda.

Rahuläbirääkimistest kõneldes märgib Kheddour, et kuigi opositsioon nõuab jätkuvalt al-Assadi võimult kõrvaldamist, puudub neil selge arusaam Assadi-järgsest Süüriast. «Kõnelused käivad sisuliselt selle üle, kuidas režiim koost lahti võtta nii, et riik täielikku kaosesse ei vajuks.»

Kheddour ütleb, et al-Assadi režiim on end kaanina imenud Süüria riigiaparaadi külge, nii et neid eraldada on peaaegu võimatu. Kuna seda ei suudeta tunnistada, on rahukõnelused peatatud ja sõda kestab edasi.

Venemaa õhurünnakute toel on al-Assadi väed koos iraanlastega saavutanud suurt edu, ähvardades võtta oma kontrolli alla Süüria opositsioonirühmituste toetusalad ja varustusteed. «Meie eesmärk on võtta oma kontrolli alla Türgiga piirnevad alad, kuna sealt tuleb Süüriasse enim terroriste,» ütles al-Assadi nõunik Bouthaina Shaaban nädala algul, nimetades al-Assadi-vastaseid mässulisi terroristideks.

Al-Assadi vastaste jaoks on sõjaõnn täielikult pöördunud. Nende rühmituste järkjärguline nõrgenemine on tekitanud ka palju küsimusi lääneriikidel, kes on oma abi Vaba Süüria Armeele järjest vähendanud, kartes, et saadetav varustus ja abi satub hoopis islamistide kätte.

Võimalik sissetung Süüriasse

Opositsiooni sõjaliste kaotuste ja al-Assadi edu taustal on hakanud kõlama uued sõjatrummid. Türgi president Tayyip Erdoğan rõhutas hiljuti, et Türgi ei tohiks korrata viga, mis tehti 2003. aastal, mil Türgi parlament ei lubanud liitlasvägedel kasutada oma territooriumi Iraaki sisenemisel. Erdoğani sõnul andis Türgi ära oma koha uue Iraagi tuleviku määramise juures. Türgi julgeolekuallikad märgivad siiski, et Türgi üksi ei ole valmis Süüriasse tungima.

Sõjatrummid kaiguvad ka Süüriast lõunas. Saudi Araabias toimuvad praegu viimaste aegade suurimad ühisõppused, kus osalevad nii Egiptus, Sudaan, Jordaania kui ka Araabia Ühendemiraadid. 18 päeva kestev Põhjakõue nime kandev õppus hõlmab endas nii maa-, mere- kui ka õhuvägede ühismanöövreid. Varem on Saudi Araabia andnud teada oma valmisolekust siseneda Süüriasse, et võidelda sealsete islamiäärmuslastega.

Seni on nii türklased kui ka saudid vaadanud nõutult ameeriklaste poole. Lääneliitlastega koos oldaks sissetungiks valmis, ent USA on seni piirdunud vaid väikese arvu erivägedega. Samuti on vähetõenäoline, et Obama oma ametiaja viimasel aastal oleks valmis alustama uut invasiooni. Nii on ka Süüria opositsiooni toetav rahvusvaheline üldsus praegu pigem äraootav, nagu märgib ka Kheddour.

Kuid selle aasta peateemaks võib saada ootuse asemel hoopis suurem verevalamine. Juhul kui al-Assadi vägede pealetungi edenemisele ei suudeta piiri panna, võivad saudid olla sunnitud tegutsema ka üksi regionaalsete liitlaste (Jordaania, Katar, Araabia Ühendemiraadid, Egiptus, Sudaan, Türgi) toel.

Pöördepunktiks võib saada Aleppo, millele al-Assadi väed jõudsalt lähenevad. Aleppo langemine võiks olla Saudi Araabiale piisavaks ajendiks. Jeemeni kampaania lõppfaasi jõudmine annab saudidele samuti võimaluse ressursse ümber suunata. Niisiis võivad sündmused võtta hoopis verisema pöörde ja tuua järjekordse uue sõjalise jõu Süüria territooriumile.

Tagasi üles