FSB peamaja ukse süüdanud kunstnikku süüdistatakse kultuurimälestise rikkumises

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Pjotr Pavlenski ja FSB hoone süüdatud uks
Pjotr Pavlenski ja FSB hoone süüdatud uks Foto: SCANPIX

Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) peamaja ukse süüdanud aktsioonikunstnik Pjotr Pavlenskit süüdistust muudeti ning nüüd süüdistatakse teda vandalismi asemel kultuurimälestise rikkumises.

Mullu 9. novembril valas 32-aastane Pavlenski bensiiniga üle ja süütas FSB peamaja ukse Moskvas Lubjankal. Mees arreteeriti sealsamas ja talle esitati Moskva Taganka kohtus süüdistus vandalismis.

Nüüd muudeti aga süüdistust ning Pavlenskit süüdistatakse vandalismi asemel kultuurimälestise rikkumises, ütles Pavlesnki advokaat Dmitri Dinze. Pavlenskit ähvardab aga endiselt kuni kolme aasta pikkune vangistus.

Pavlenski ise palus, et kohus kvalifitseeriks tema tegevuse ümber terrorismiks. Aktsiooni, mille ta nimetas «Ähvarduseks», põhjendas kunstnik sellega, et 140 miljonit Venemaa kodanikku ohustab KGBst põlvnev FSB, mitte mingi abstraktne terrorism.

Lubjanka ukse süütamine teenis Venemaal elavat vastukaja. Paljude arvates leidis Pavlenski õnnestunud kujundi: Lubjanka uksed kui põrguväravad. Tõepoolest, endisest nõukogude julgeoleku peamajast algasid kunagi tuhandete inimeste kannatused. Teiste hulgas on need uksed neelanud Raoul Wallenbergi, Ossip Mandelštami, Aleksandr Solženitsõni, krahv Esterhazy jt, juhatades sisse nende kannatused nõukogude koonduslaagrites.

Artikli foto
Foto: SCANPIX

2013. aasta novembris naelutas Pavlenski ennast «Fikseerimiseks» nimetatud performance’i käigus munandeid pidi Moskvas Punase väljaku külge. Foto: SCANPIX

Tagasi üles