P, 24.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Türgi: viisavabaduse saamatajäämisel rändelepe ELiga tühistatakse

BNS
Facebook
Comments 2
Mevlüt Çavuşoğlu.
Mevlüt Çavuşoğlu. Foto: Scanpix/AP

Ankara tühistab Euroopa Liiduga sõlmitud rändeleppe, kui ühendus ei anna Türgi kodanikele viisavabadust, hoiatas täna välisminister Mevlüt Çavuşoğlu.

Türgi terrorismivastaste seaduste muutmine on Ankara jaoks võimatu. Brüssel kehtestas Türgile viisavabaduse saamiseks 72 kriteeriumi, millest üks on riigi terrorismimääratluse kitsendamine. ELi hinnangul kasutatakse praegust määratlust akadeemikute ja ajakirjanike tagakiusamiseks.

Viisavabaduse kehtestamise tähtajaks seati juuni lõpp, kuid nüüd kardetakse, et selleks tähtajaks mõlemat poolt rahuldava kokkuleppeni ei jõuta.

«Millist definitsiooni te silmas peate? Igas Euroopa riigis on terrorism määratletud erinevalt,» lausus Çavuşoğlu, tuues välja Prantsusmaa.

Türgi sõdib praegu rohkem kui ühe terrorirühmitusega, mille seas on ka keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK). «Sellistes tingimustes on terrorismiseaduste muutmine võimatu,» rõhutas ta.

«Ütlesime neile (ELile), et me ei ähvarda teid, kuid siin on mängus oma reaalsus. Allkirjastasime teiega (ELiga) kaks lepet ning need on omavahel seotud,» lausus Çavuşoğlu Antalya kuurortlinna kogunenud ajakirjanikele.

«See pole ähvardus, vaid seda nõuab lepe.»

Ministri sõnul saab Türgi vajadusel kasutada leppe blokeerimiseks administratiivseid meetmeid. Samasisulist seisukohale asus möödunud nädalal ka president Recep Tayyip Erdoğani.

Samas kavatsevad Brüssel ja Ankara lähinädalatel suurendada diplomaatilisi jõupingutusi, ütles minister. Lähipäevil toimuvad ekspertide tasandi kõnelused, millele võib järgneda Türgi, Saksamaa ja ELi tippametnike kohtumine, lisas ta.

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles