T, 3.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

ÜRO eemaldab Saudi Araabia juhitud koalitsiooni mustast nimekirjast

BNS
Facebook
Comments
Vaade aknast Sanaas pärast Saudi Araabia juhitud liitlaste õhurünnakut.
Vaade aknast Sanaas pärast Saudi Araabia juhitud liitlaste õhurünnakut. Foto: MOHAMMED HUWAIS/AFP

ÜRO teatas esmaspäeval, et eemaldab Saudi Araabia juhitud koalitsiooni mustast nimekirjast, kuhu see sattus seoses süüdistustega sadade laste tapmises Jeemeni konfliktis.

Saudi Araabia koos liitlastega lükkas pühapäeval raevukalt tagasi ÜRO raporti, mis kandis koalitsiooni sadade laste tapmise tõttu õhurünnakutes laste õiguste rikkujate musta nimekirja.

"Raport on tasakaalust väljas ja ei toetu usaldusväärsele statistikale," ütles koalitsiooni pressiesindaja Ahmed Assiri Saudi Araabiale riiklikule uudisteagentuurile SPA. Assiri sõnul eksitab raport avalikkust "valede arvudega ja toetub peamiselt huthimässuliste ja (kukutatud ekspresidendi Ali Abdullah) Saleh' allikatele".

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon nõustus Saudi Araabia nõudmisega faktid ja juhtumid uuesti üle kontrollida.

"Ühise taasläbivaatamise käigus tehtud järelduste põhjal eemaldab peasekretär koalitsiooni nimekirjast," ütles Bani eestkõneleja Stephan Dujarric.

Ban rääkis siiski vaid ajutisest eemaldamisest, kuni faktide edasise täpsustamiseni. Samas oli Saudi Araabia pool veendunud, et otsus oli lõplik.

Maailmaorganisatsiooni hinnangul on Jeemeni laste olukord halvenenud pidevalt 2014. aastast alates. Eelmisel aastal viiekordistus lapssõdurite arv ning õhurünnakutes hukkunud ja vigastatud laste arv kuuekordistus võrreldes üleeelmise aastaga.

Jeemenis sai eelmisel aastal surma 785 ja haavata 1168 last.

ÜRO kandis koalitsiooni ja mässulised laste õiguste rikkujate musta nimekirja "väga suure arvu rikkumiste" pärast, sealhulgas "rünnakute tõttu koolidele ja haiglatele".

Jeemeni konfliktis on vastamisi valitsusväed, keda toetab saudide juhitav koalitsioon, ning šiiamässulised huthid, keda toetavad Saleh'le lojaalsed väed. Aprilli keskpaigas Kuveidis alanud rahukõnelused ei ole seni tulemusi andnud.

Assiri sõnul tegutseb koalitsioon Jeemenis sealse rahva, sealhulgas laste kaitsmise nimel huthimässuliste eest.

Saudi Araabia on käivitanud koostöös ÜRO lastefondiga (UNICEF) 30 miljoni dollari suuruse abiprogrammi Jeemenile, lisas ta.

Saudi päevaleht Al-Sharq al-Awsat kirjutas, et ÜRO raport ei aita kaasa rahukõnelustele Kuveidis ja raskendab ühtlasi ÜRO eriesindaja Ismail Ould Cheikh Ahmedi missiooni.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles