Peruu presidendivalimiste lõpptulemus on endiselt lahtine

, BNS-i välisuudiste toimetajaetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Peruu presidendikandidaat Pedro Pablo Kuczynski.
Peruu presidendikandidaat Pedro Pablo Kuczynski. Foto: SCANPIX

Peruu pühapäevaste presidendivalimiste lõpptulemus on endiselt lahtine, endise pankuri Pedro Pablo Kuczynski leer on nimetanud tema edu ületamatuks, tema rivaal, ekspresidendi tütar Keiko Fujimori usub jätkuvalt oma võiduvõimalustesse.

Kui loetud oli 99,5 protsenti häältest, oli Kuczynski kogunud 50,12 protsenti häältest Fujimori 49,88 vastu. Kandidaate lahutab teineteisest 42 000 häält.

Valimisametnikud ütlesid kolmapäeval, et lõpetavad häälte kokkulugemise ilmselt neljapäeval. Ent lõpptulemus ei pruugi selguda isegi siis.

Umbes üks protsent häältest on vaidlustatud, mis tähendab, et nende häälte ülelugemine võib muuta lõpptulemust. Valimisnõukogu vaatab vaidlustatud sedeleid ükshaaval üle.

Uuringufirma Ipsos Peru juht Alfredo Torres ütles, et ehkki Fujimori ei ole matemaatiliselt veel kaotanud, on tal "võimatu" vahet tasa teha.

"Ma arvan, et saame öelda, et Pedro Pablo Kuczynski võit on kindel," lausus Torres ajalehele El Comercio.

"Me juhime võiduks piisava eduga. Me austame valimisinstitutsioone ja ootame häältelugemise lõppu," ütles Kuczynski asepresidendi kandidaat Martin Vizcarra. "Ent me palume neil seda kiiresti teha." 

Kuczynski on öelnud, et ei kuuluta end võitjaks enne ametlike valimistulemuste teatavakstegemist.

Valimisametnike sõnul laekub endiselt sedeleid Amazonase džunglipiirkonnast, mida tuntakse lühendi all VRAEM. Fujimori kampaania sõnul on neil selles piirkonnas suur toetus.

Mõlemad kandidaadid on USA-s hariduse saanud parempoolsed poliitikud, kes on lubanud võidelda 31 miljoni suuruse rahvaarvuga Lõuna-Ameerika riigis kuritegevusega ja luua töökohti. Mõlemat nähakse vabaturumajanduse pooldajatena.

Kuczynski on Saksamaalt pärit juudist arsti poeg, Fujimori on Jaapani immigrantide lapselaps. Fujimoril on kahe lapse ema ja abielus ameeriklasega. Fujimorit peetakse populistlikumaks ja sotsiaalselt konservatiivsemaks kandidaadiks.

Paljud Peruu esimest naispresidenti ootavad valijad loodavad Fujimori võitu. Temalt oodatakse sarnaselt isale jõulisi samme vägivaldse kuritegevuse vastu Peruus, mis on suur kokaiinitootja.

Paljud siiski umbusaldavad Fujimorit tema isa tegevuse tõttu. Alberto Fujimori saatis laiali kongressi ja lasi oma poliitilisi vastaseid hukata.

Peruu on suur vase, kulla ja teiste maavarade eksportija, ent riigi majanduskasv on ametist lahkuva vasakpoolse riigipea Ollanta Humala ajal aeglustunud.

Fujimori leeri on räsinud korruptsioonisüüdistused, ent sel õnnestus võita aprillis kongressivalimiste avavoorus parlamendis enamus.

Kuczynski toetus on vaesemate valijate seas väiksem, ent Fujimori-vastased on koondunud tema selja taha, ütles konsultatsioonifirma Vox Populi direktor Luis Benavente.

Alberto Fujimori (77) oli võimul aastatel 1990-2000 ja ta on esimene Peruu riigipea, kes mõisteti süüdi korruptsioonis ja inimsusvastastes kuritegudes. Kohus mõistis ta 2009. aastal 25 aastaks vangi.

Fujimori mõisteti 2009. aastal süüdi seotuses 25 inimese tapmisega valitsuse toetatud niinimetatud surmasalkade poolt Peruu sõjas maoistlike mässuliste rühmituse Särav Tee vastu.

Teda on hoitud alates 2007. aastast pealinnast Limast itta jäävas politseibaasis, kus ta on olnud ainus vang. Jaanuari lõpus viidi ta terviseprobleemide tõttu haiglasse.

Peruu kodusõda aastatel 1980-2000 nõudis umbes 70 000 inimelu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles