NATO juht manitseb riike kaitsekulutusi tõstma

FOTO: Reuters/ScanPix

NATO peasekretär Jens Stoltenberg kutsus täna liitlasriike üles täitma kahe aasta eest antud lubadused tõsta kaitsekulutusi, sest allianss seisab silmitsi väljakutseid esitava julgeolekukeskkonnaga.

Stoltenberg kohtus enne juulikuist Varssavi tippkohtumist Haagis Hollandi peaministri Mark Ruttega.

Holland on juba kaitsekulutusi tõstnud, et olla abiks alliansi piire idast ja lõunast ähvardavate ohtude tõrjumisel, ütles Rutte.

Hollandi 2016. aasta eelarves on kaitsele ette nähtud 7,5 miljardit eurot, kulutused kasvasid 220 miljoni euro võrra. 2020. aastaks on kavas suurendada neid veel 345 miljoni euro võrra.

NATO liikmesriigid lubasid 2014. aasta Walesi tippkohtumisel lõpetada kaitse-eelarve kärpimise ja jõuda taas ettenähtud 2 protsendini sisemajanduse kogutoodangust (SKT).

Stoltenbergi sõnul on selle lubaduse täitmiseni veel pikk maa, kuid ta mõistab, et esmalt tuleb kärped peatada ja alles siis saab hakata eelarvet tasapisi suurendama.

«Saan aru, et kaitsekulutusi on raske tõsta. Kõik poliitikud ja suurem osa inimestest, kellega ma kokku puutun, eelistaksid kulutada raha tervishoiule, haridusele, infrastruktuurile ja paljudele teistele valdkondadele,» tõdes ta.

«Kuid meil on vaja investeerida kaitsesse, sest kaitse on meie turvalisuse ja julgeoleku eeltingimus ja see on ainus viis rahu tagamiseks. Meil ei ole vaja tugevat kaitset mitte sellepärast, et me tahaksime sõdida. Me vajame tugevat kaitset, sest me tahame sõda ära hoida,» kõneles Stoltenberg. 

Tagasi üles