L, 26.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Austria tühistas presidendivalimiste tulemused

Eesti soost president kaotas võimu! Täiendatud 15.19!
BBC/Guardian/PM
Austria tühistas presidendivalimiste tulemused
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 20
Alexander van der Bellen.
Alexander van der Bellen. Foto: Reuters/ScanPix

Austria kõrgeim kohus tegi otsuse, millega kuulutas tühiseks mais toimunud presidendivalimised, mille võitis roheliste kandidaat, Eesti verd Alexander Van Der Bellen.

Van Bellen võitis euroskeptilise Vabaduspartei konkurenti Norbet Hoferit vähem kui ühe protsendi ja 30 683 häälega. Hoferi erakond kaebas tulemused kohtusse väitega, et posti teel saabunud hääli ei käsitletud korrektselt. Austria seadus nõuab, et valimisjaoskonnad asuksid lugema hääli järgmisel päeval pärast hääletust – selgus aga, et mitmed olid seda teinud juba samal õhtul.

Ka olevat hääli üle lugenud inimesed, kellel selleks volitusi polnud. Vabaduspartei väitel on neil tõendeid ka selle kohta, et mõnes kohas said oma hääle anda ka alla 16-aastased isikud ja välismaalased, kuigi Austria seadused kummalegi rühmale valimisõigust ei anna.

Kaks nädalat kestnud istungite vältel argumenteerisid Vabaduspartei juristid, et 117st piirkonnast käidi postihääletuse sedelitega vääralt ümber tervelt 94s.

Samas puuduvad veel tõendid sellest, et tulemusi oleks teadlikult manipuleeritud.

Ehkki Austria presidendil on suuresti tseremoniaalne roll, nähti tulemust kui sümbolit võidust migrandikriisist õhutatud parempopulismi vastu.

Austria ajaloos on tegu esimese omalaadse kohtuotsusega ja valimised lähevad nüüd kordusele. Uus hääletus toimub selle aasta septembris või oktoobris.

Oliver Das Gupta kirjutab Saksa väljaandes Süddeutsche Zeitung ilmunud kommentaaris, et igasugune muu otsus kohtu poolt oleks sisepoliitilist seisu halvemuse poolt mõjutanud. «Austrias on tõeline kriis, ühiskond pole sedavõrd killustunud olnud Teise maailmasõja lõpust alates ning patiseis presidendivalimistel polnud üks vähemolulisemaid vihjeid selle kohta,» arvab kommentaator.

Märksõnad
Tagasi üles