Nõukogude päevil Eesti NSVs lugejaid naerutanud huumori- ja satiiriajakiri Pikker poleks saanud ilmuda Moskva heakskiiduta. Valitsev kommunistlik partei kasutas alates 1957. aastast pidevalt ilmunud väljaannet tööriistana endale meelepäraste seisukohtade rõhutamiseks. Külma sõja vaimus tuli ka ajakirja toimetusel anda oma panus võitlusesse «vaenuliku lääne imperialismiga».
Andekad karikaturistid suudavad aga oma loomingu kaudu edasi anda mitmekülgsemat infot. Nii võib Pikrist leida «kõrgemalt» heakskiidu saanud karikatuure, mis esmapilgul täidavad küll ainupartei ettekirjutusi, kuid ridade vahel kannavad sootuks teist, võimudest sõltumatut teravat sõnumit, ületades nii psühholoogilise meie-nemad rindejoone (vt K. Voolu karikatuuri).
Ajakirja numbreid sirvides võib end tabada mõttelt, kuidas või miks lasid piinliku täpsusega trükisõnas avaldatavat kontrollinud tsensorid mõne teravalt hiidriigi võimurite ideelisi ja poliitilisi tõekspidamisi kritiseeriva pilapildi läbi.
Tõsi, see ei tähenda, et ajakirjas poleks trükitud rutiinselt karikatuure, mis täitsid laitmatult toonaste võimude ettekirjutatud kaanoneid. Nii oli üks lemmikmotiive rahutuvi kinni siduv timukast onu Sam, sõjajumal Marsiga semutsev surmakülvaja, kelle põuest pressivad peale dollarikupüüride välja tuuma- ja vesinikupommidega raketid, taustaks apokalüptilised kujutluspildid põlevast maakerast, mille kohal kõrgub tuumaseen.
Tasub meeles pidada, et kontrollitud ühiskonnas ei kajasta karikatuurid sageli autori eetilisi, poliitilisi jms tõekspidamisi – kuigi seda ei saa välistada –, vaid kannavad võimude ettekirjutatud ja vajalikuks peetavat sõnumit.
Pole võimalik anda hinnangut, mil määral kajastasid Pikris ilmunud välispoliitilised karikatuurid rahva enamiku tõekspidamisi ja kartusi ning kui usaldusväärseks peeti neis sisalduvat infot. Mingisuguseid tänapäeval usaldusväärseid uuringuid toona ju ei tehtud. Ent tollased karikaturistid on ise öelnud, et just peidetud irooniaga piltide pärast oli Pikker nii menukas.