L, 26.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

London: Briti ja ELi kodanike õigustes muutusi ei tule

BNS
London: Briti ja ELi kodanike õigustes muutusi ei tule
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Reuters/ScanPix

Suurbritannia 23. juuni referendumi järel ei ole Euroopa Liidu ning Suurbritannia kodanike õigustes ja staatuses toimunud mingeid muutusi, teatasid Briti sise- ja välisministeerium ning valitsuskantselei avalduses.

Otsuse, millal käivitada ELi Lissaboni lepingu lahkumisklausel, artikkel 50 ja algatada EList lahkumise ametlik protseduur, langetab Briti uus peaminister. Kogu protsessi ajaks ja kuni artikkel 50 läbirääkimiste lõppemiseni jääb Ühendkuningriik ELi liikmeks, märgitakse avalduses.

Kuni liidust lahkumiseni eeldab Briti valitsus, et Suurbritannias elavate ELi kodanike ja ühenduse riikides elavate Briti kodanike õiguslik staatus on täiel määral kaitstud.

«Valitsus tunnustab ja hindab Ühendkuningriigis elavate, õppivate ja töötavate ELi liikmesmaade ja teiste riikide kodanike olulist panust,» seisab avalduses.

Ühisavalduses rõhutatakse, et ELi kodanike õiguses elada alaliselt Suurbritannias ei ole midagi muutunud ning muutunud ei ole ka tingimused, mis võivad viia nende väljasaatmiseni. Nagu enne referendumit, võib kodanikke Suurbritanniast välja saata vaid juhul, kui nad kujutavad endast avalikkusele selget ja piisavalt tõsist ohtu, kui nad ei ela Suurbritannias alaliselt või kuritarvitavad vaba liikumise õigust.

Viis aastat järjest seaduslikult Ühendkuningriigis elanud ELi kodanikel on automaatselt alaline elamisõigus. Neil, kes on elanud Suurbritannias järjepanu vähemalt kuus aastat, tekib õigus taotleda Briti kodakondsust.

Märksõnad
Tagasi üles