EL jälgib Türgi eriolukorda "murega"

EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini esinemas USA mõttekojas Carnegie Endowment of International Peace.

FOTO: AFP/SCANPIX

Euroopa Liit väljendas neljapäeval muret Türgi otsuse üle kehtestada nurjunud riigipöörde järel eriolukord, ja kutsus Ankarat austama inimõigusi ja õigusriiki.

Türgi teatas neljapäeval eriolukorra väljakuulutamisest kolmeks kuuks, andes valitsusele lisavolitused riigipöörde toetamises kahtlustatavate kinnipidamiseks. Samuti teatati Euroopa inimõiguskonventsiooni kehtivuse peatamisest eriolukorra ajaks.

"Me jälgime Türgi riigipöördekatse, mille Euroopa Liit on hukka mõistnud, järel valjakuulutatud eriolukorraga seotud arenguid äärmise tähelepanelikkuse ja murega," teatasid EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini ja Euroopa Komisjoni laienemisvolinik Johannes Hahn avalduses.

"See deklaratsioon langeb vastuvõetamatute otsuste ajale haridus- ja kohtusüsteemis ning meedias...kutsume Türgi võime austama kõigis oludes õigusriiki, inimõigusi, põhivabadusi, sealhulgas kõigi inimeste õigust õiglasele kohtupidamisele," seisis avalduses.

Rahvusvaheline kogukond on mures putšile järgnenud Türgi valitsuse kättemaksuaktsioonide pärast, mille raames on riigiametist vallandatud üle 50 000 inimese, 9200 inimest on kinni peetud.

Ankara süüdistab riigipöördes USA-s elavat vaimulikku Fethullah Güleni ja tema mõõdukat islamit propageerivat liikumist Hizmet, mis on väidetavalt loonud Türgi riigiaparaadis paralleelstruktuurid.

Tagasi üles