Fakt on see, et vabariiklaste partei on Abraham Lincolnist saati kardinaalselt muutunud. USA poliitmaastikul on vabariiklased ja demokraadid rohkem kui 120-aastase protsessi käigus kohad vahetanud. Partei algusaegadega võrreldes on samaks jäänud vaid partei nimi, ülejäänu ei meenuta enam mitte mingil moel orjanduse vastast vabariiklaste parteid.
On huvitav jälgida vabariiklaste poliitika ja ka toetajate muutust. Vastupidiselt algusaegadele, mil vabariiklaste toetajad elasid põhjapoolsetes osariikides, pärineb nende praegune toetus peamiselt USA lõunaosast, aga ka konservatiivsetelt katoliiklastelt ja evangelistidelt.
Algupärane vabariiklaste partei ja eelkõige president Lincoln olid selgelt orjanduse vastu, tänapäeval peetakse vabariiklasi just valgete ameeriklaste parteiks. Vabariiklaste ridadest tuleb aeg-ajalt kommentaare, mis on rassistliku alatooniga või poliitiliselt ebakorrektsed.
21. sajandi alguse vabariiklaste partei on selgelt parempoolne ja konservatiivse maailmavaatega. Põhiliste vabariiklaste väärtustena võib näha indiviidi õigusi ja tugevat õigussüsteemi, samuti soovitakse suuremat otsustamisõigust osariikidele ning vastandutakse maksude tõstmisele.
Kahe suure partei rollide vahetumine algas pärast Ameerika kodusõda. Kodusõja jooksul õnnestus mõnedel põhjaosariikide ärimeestel saada väga rikkaks, misjärel hakkasid need rikkad ärimehed mängima suurt rolli vabariiklaste tegevuses.
Hakkas levima mõtlemine, et mustanahaliste heaks on juba piisavalt tehtud ja fookus peaks muutuma. Kuna lõunaosariigid ei asunud pärast kodanikuõiguste seaduse allkirjastamist mustanahaliste õigusi kaitsma, loobusid ka vabariiklased 1870ndatel suures osas selle probleemiga tegelemisest.
1920ndatel oli vabariiklaste partei muutunud valgete ärimeeste erakonnaks. See tõi neile algselt ka edu, sest majandus oli tõusuteel. Kõik muutus pärast 1929. aasta suurt börsikrahhi, mil võimule sai demokraat Franklin Roosevelt, kes üritas rasketel aegadel elu parandada ja muuhulgas valitsuse mõjuvõimu kasvatada.