R, 9.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lõuna-aafriklased näitavad valimistel rahulolematust

Facebook Twitter
Comments
Demokraatliku Liidu juht Mmusi Maimane.
Demokraatliku Liidu juht Mmusi Maimane. Foto: SIPHIWE SIBEKO/REUTERS

Üle 20 aasta tagasi võimule tulnud Aafrika Rahvuskongress (ANC) on vastu võtmas oma esimest kaotust Lõuna-Aafrika kohalikel valimistel. Rahulolematus majanduse ja korruptsiooni üle on valijad riigi suurimates linnades pooli vahetama sundinud.

Lõuna-Aafrikas on töötus 25% ning president Jacob Zumat on seotud korruptsiooniga, mistõttu on Johhanesburgis ja Pretorias ANC valimisi kaotamas, kirjutab the Guardian.

Hetkel on valimistel loetud umbes 80% häältest ja pealinnas Pretorias ning suurimas linnas Johannesburgis on võitmas Demokraatlik Liit (DA). DA on kogunud ühtekokku 46,65% loetud koguhäältest ning on lubanud koalitsiooni moodustamisel ANCga mitte arvestada.

ANCle, mille juhiks oli 90ndatel ka Nelson Mandela, oleks kaotus üle 20-aastase võimuperioodi jooksul suureks löögiks. Veel hiljuti ütles partei peasekretär, et neile on antud lausa jumala mandaat.

Need valimised on esimesteks, kus ANC saab alla 60% häältest alates apartheide süsteemi lõpust. Samuti on seekordsetele valimistele registreerinud ennast rekordarv hääletajaid - 26 miljonit.

Pragusele presidendile Zumale tähendaks kaotus ilmselt ka tagasiastumist enne oma presidendi ametiaja lõppu kolme aasta pärast. Lõuna-Aafrika järgmised üldvalimised toimuvad 2019 aastal.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles