Stoltenberg: ELi kaitsekava ei õõnesta NATOt

Jens Stoltenberg

FOTO: AP/Scanpix

NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi sõnul ei õõnesta Euroopa Liidu kaitsekoostöö tihendamise kava allianssi. 

«Igasugune vastuolu tugeva Euroopa kaitse ja tugeva NATO vahel puudub. Tegelikkuses tugevdavad nad üksteist,» ütles Stoltenberg ELi kaitseministrite kohtumisel.

«Oluline on vältida dubleerimist, et nad täiendaksid üksteist,» lisas peasekretär.

Briti kaitseminister Michael Fallon ütles kohtumisel, et Suurbritannia kavatseb jätkuvalt  ELi armee või ELi sõjalise peastaabi ideele vastu seista, sest see õõnestaks NATOt. «Oleme nõus, et Euroopa peab tegema rohkem. Seisame silmitsi terrorismi ja rändega, kuid NATO dubleerimine või õõnestamine on selleks vale tee,» lisas Fallon.

Samas ei öelnud Fallon, et EList välja astuv Suurbritannia paneb algatusele veto senikaua, kuni on Euroopa Liidu liige. «ELi sõjaväele enamuse toetust pole,» ütles ta.

Stoltenberg tõi esile juulis Varssavis sõlmitud EL-NATO leppe, milles seisab, et koostöö saab olema täiendav ja toetav, mitte dubleeriv. «NATO peasekretäri viibimine Bratislavas on märk ELi ja NATO tihedast koostööst,» lisas ta.

ELi sõdurid annavad politseile ja julgeolekujõududele väljaõpet Afganistanis, Malis Somaalias ja mujal ning hiljuti anti nõusolek Liibüa rannavalve väljaõpetamiseks.

Tagasi üles