Täna varahommikul lahkunud 93-aastane endine Iisraeli president Shimon Peres oli tähelepanuväärne mees, keda mälestavad kogu maailma liidrid. Peres sai 13. septembril insuldi ja oli sestpeale Tel Avivi lähedal haiglas intensiivravis. Tema abikaasa Sonya suri 2011. aastal. Neil oli kolm last ja mitu lapselast.
Neli põhjust, miks Shimon Peres väärib tähelepanu
-Rahukõnelused Palestiinaga
Peres mängis suurt rolli rahukõnelustel Palestiinaga, mille tulemuseks oli Oslo lepingute sõlmimine 1993. ja 1995. aastal. Lepingutega ei tunnustanud Iisrael küll Palestiina iseseisvust, kuid andis palestiinlastele õiguse enesemääratlemiseks. Tegemist oli suure sammuga edasi Iisraeli ja Palestiina vahelistest suhetes.
-Nobeli preemia laureaat
Tema karjääri tipphetk saabus 1994. aastal, kui ta sai koos Iisraeli peaministri Yitzhak Rabini ja palestiinlaste tolleaegse liidri Yasser Arafatiga Nobeli rahupreemia rolli eest Oslo lepete saavutamisel. Peres oli siis Iisraeli välisminister.
-Ülendati rüütliks
2008. aasta novembris autasustas Suurbritannia kuninganna Elizabeth II Shimon Peresi aurüütli tiitliga.
-Tähelepanuväärne poliitiline karjäär
Peres oli Iisraeli president aastatel 2007-2014. Peaaegu seitse aastakümmet kestnud karjääri jooksul oli ta ka välisminister, rahandusminister ning kahel korral ka peaminister.
Peres kuulus Iisraeli relvajõudude eelkäija Haganah' ridadesse ning sai juba 29-aastasena kaitseministeeriumi peadirektoriks. Selles ametis aitas ta kavandada 1956. aasta Suessi sõda, milles Iisrael oli koos Prantsusmaa ja Suurbritanniaga Egiptuse vastu.