/nginx/o/2016/10/19/5974549t1h68cd.jpg)
Isepäine heategijast printsess, kes oma mugavuse piirides on valmis Süüria kannatajatele abi osutama ja riigi ning selle elanike nimel võitlema – sellise pildi on lääne meedia loonud Süüria diktaatori Bashar al-Assadi naisest Asmast.
Süüria esileedi Asma al-Assad ilmus mõne päeva eest avalikkuse ette ja andis intervjuu Vene telekanalile Rossija 24. Ta teatas, et keeldub Süüriast põgenemast, kuigi talle on tehtud pakkumisi kindlustada tema ja ta laste füüsiline ja rahaline heaolu. Suurbritanniast pärit esileedi on kindlameelselt teatanud, et jääb oma abikaasa kõrvale.
«Jah, mulle pakuti võimalust Süüriast lahkuda, või täpsemalt, põgeneda,» sõnas al-Assad intervjuus, mis avaldati Vene meedias üleeile. «Ei pea just geenius olema, et aimata, mida nad tegelikult soovisid. Nende eesmärk polnud minu ja mu laste heaolu tagamine. Tegu oli sihiliku üritusega vähendada rahva usku nende presidenti,» märkis ta.
«Ma olen siin olnud algusest peale ja mujal viibimine pole mul mõttessegi tulnud,» teatas 41-aastane kolme lapse ema. Kes talle neid pakkumisi teinud on, proua Assad ütlema ei soostunud, kirjutatakse BBCs. Ta lisas vaid, et pole raske ära arvata, kellele riigivõimu õõnestamine Süürias kasulik võiks olla.
Endine investeerimispankur Asma al-Assad abiellus nüüdse Süüria presidendiga 2000. aastal. Selgelt lääneliku mõttemaailma ja eluviisiga esileedis nähti võimalikku riigi reformijat ja seda ta algselt näiliselt tegema asuski, võttes režiimis aktiivse rolli ja keskendudes humanitaarabi kättesaadavamaks muutmisele Süürias.
Oma heategevusliku töö eest on proua Assadit minevikus Itaalias ka autasustatud. Samuti kiideti läänes tema toetust palestiinlastele. Asma al-Assad töötas veel Süüria kultuuripärandite säilitamise kallal, tegi koostööd Prantsuse Louvre’iga ja Itaalia ekspertidega.
Asma al-Assadiga mitu aastat koostööd teinud Süüria ekspert ja ajakirjanik Andrew Tabler kirjeldas, kuidas naine juhtis Süürias mitut organisatsiooni, mis keskendusid riigi suurimatele probleemidele: kõrgele töötusemäärale ja suurele klassilõhele.
Tema läänelik elustiil ja Briti minevik avas Assaditele ukse läände ja Süüria tulevik näis helge. Asma al-Assadi stiili ja isikut ülistati ikoonilistest moeajakirjadest (nagu Vogue) kuni Ühinenud Rahvaste Organisatsioonini, kellega esileedi enne rahutusi koostööd tegi ja plaanis viia läbi suuremahulist tsiviilühiskonna tegevuse reformimist.
2011. aastal Süürias alanud rahutustest saadik on naine hoidnud aga tagaplaanile. Meedias on lainetena levinud ka jutud Süüria esipaari lahutusest, kirjutatakse International Business Timesis. Asma al-Assadile kehtivad ka Euroopa Liidu sanktsioonid, mis keelavad tal ELi sisenemise – välja arvatud Suurbritanniasse, mille kodanik ta on.
Rossija 24-le antud intervjuu puhul oli tegemist tema esimese kajastusega televisioonis kaheksa aasta jooksul. Seal ründas esileedi lääneriike, sõnadega, et Süüria sõja kajastamisel on neil tugevad topeltstandardid – eriti, kui see puudutab lapshukkunuid.
Tema arvates sõltub surma saanud alaealiste meedias näitamine sellest, kellele nende vanemad lojaalsed on. «Lääne organisatsioonid on otsustanud keskenduda vaid põgenikele ja inimestele, kes asuvad mässuliste aladel. Tähelepanuta jääb see, et suur osa konflikti eest pagejaid on mujale Süüriasse migreerunud,» sõnas ta.
Vene riigitelevisioonile antud intervjuu oli inglise keeles. Seal kirjeldas proua Assad, kuidas ta on kasutanud oma võimu selleks, et konflikti eest põgenenutele, selles vigasaanutele ja sõjas surnud «märtrite» peredele abi osutada.
«Minu vaatepunktist ei ole kunagi asi olnud eelistuses, vaid minu põhimõtetes. Ja need ei ole mind siiani käskinud lahkuda,» vastas proua Assad küsimusele, miks ta eelistas konfliktis Damaskusesse oma abikaasa kõrvale jääda.
Asma al-Assadi sõnul mõjutavad lääne sanktsioonid enim tavalisi süürlasi – sarnaselt 1990ndatel Iraagis Saddam Husseinile kehtestatud piirangutega. Ta lisas, et meetmete tõttu kasvas riigis vaesus, suur puudus on ravimitest ja haiglates tehnikast, vahendab Telegraph Asma al-Assadi seisukohta sanktsioonide suhtes. Vene meediale antud intervjuus näitas ta üles ka suurt tänulikkust oma liitlase lahkuse ja abivalmiduse eest.
Asma Akhras ja Bashar al-Assad hoidsid oma suhet avalikkuse eest varjul võimalikult kaua. Esileedi sõnul ei teadnud keegi tööl, et tal on romanss – veel enam presidendi pojaga. Kui ta abiellumise eel töölt lahkuda soovis, arvasid tema ülemused, et naisel on ülekoormusest tingitud närvivapustus. Ka abielu hoiti vaka all ja meedias sellest pilte ei levitatud. Naine soovis enda sõnul riigis vabalt ringi reisida, et saada seal valitsevast olukorrast võimalikult reaalne pilt.
Tulevane proua Assad sündis 1975. aastal Londonis Süüriast pärit kardioloogist isa ja diplomaadist ema peres, nad mõlemad on sunni moslemid. Tal on veel kaks nooremat venda. Pere rääkis kodus araabia keelt ja puhkused veetsid Süürias. Al-Assadid olid nende peretuttavad, kuid esileedi väitel ei olnud tema ja kümme aastat vanema abikaasa vahel väga kaua midagi romantilist. Nüüdseks on Süüria esipaaril kolm last: kaks poega ja tütar.
«Ta on tänapäevane naine, kes kindlasti erineb teiste araabia liidrite kaasadest, kuid samas soovib ta olla ka printsess,» iseloomustas Tabler.