Kohaliku aja järgi kell 11 õhtul, mil paljud osariigid olid oma andmed esitanud, võis valgusreklaamide tulemöllu helenduses näha inimeste nägudelt peegeldumas erinevaid emotsioone: uskumatus, pahameel ja kõige enam veel lootuskilluke – järsku on see kõik ainult halb uni, alguse ebaedu ja varsti hakkab ka Clintoni nime taga olev arv Trumpile järele jõudma. Viha sellise otsuse teinud kaasmaalaste vastu oli kammitsetud, kõlasid vaid sporaadilised hõiked, kui järjekordne piirkond oma valikut demonstreeris: «Kuradi Kentucky! Kuradi Kesk-Lääs!»
Kaks vanemat naist, üks valge- ja teine mustanahaline, toetasid teineteist käsivarrest ja vaatasid pingsalt ekraanidele. «Ma ei saa enam millestki aru,» tunnistas üks. «Mina ka mitte. See on Ameerika, mida ma ei tunne,» ütles teine.
Ja näha oli, et nad tõesti ei mõistnud, mis täpselt toimus, mõistus tõrkus olukorraga leppimast: kuidas on see võimalik, et kokkuvõttes ikkagi pigem üksnes talutava ja – veel olulisem – ajutise veidrusena võetud Trump tüürib nüüd sihikindlalt tuumanupu poole?
Viimane tund enne seda, kui telekanalid ettevaatlikus sõnastuses Trumpi võitu hakkasid kuulutama, oli kohaletulnuid juba raske jälgida, sest tunda oli nende kollektiivse ahastuse kasvu. Ka muutusid hüüded kibedamaks – «Tere tulemast keskaega!», «Käige perse, idioodid!», «Kuradi maakad!». Paljud lihtsalt vaikisid, oskamata midagi öelda. Ühtäkki mõjusid ekraanidelt jooksvad lõbusad muusikalireklaamid ja baariuste vahelt paiskuv reibas tümakas eriti võõristust tekitavana.