P, 24.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Obama kahetseb, et tal ei õnnestunud Guantanamot sulgeda

BNS
Facebook
Comments
Ühendriikide lipp Guantanamo vangilaagris.
Ühendriikide lipp Guantanamo vangilaagris. Foto: Reuters/ScanPix

USA president Barack Obama väljendas eile kahetsust, et ei ole kaheksa ametiaasta jooksul suutnud sulgeda Guantánamo vangilaagrit.

Oma esimesel pressikonverentsil pärast vabariiklase Donald Trumpi valimisvõitu, süüdistas Obama vabariiklaste kontrollitavat kongressi selles, et tal ei õnnestunud «seda neetud asja» kinni panna.

Obama valitsusajal on Guantánamos kinnipeetavate arvatavate džihadistide arv kahanenud 60-ni.

Kuid kongress on keeldunud andmast Kuubal asuvast USA sõjaväebaasist lahkumiseks luba vangide rühmale, keda peetakse endiselt Ühendriikidele ohuks.

2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute järel loodud Guantánamo omandas USA eelmise presidendi George W. Bushi ametiajal kurikuulsuse jõhkraid ülekuulamismeetodeid kasutava kinnipidamiskohana, kus hoiti süüdistust esitamata terrorismis kahtlustatavaid.

Peagi ametist lahkuv president Barack Obama on üritanud Guantánamot sulgeda alates oma esimese ametiaja algusest 2009. aastal. Kui Obama ametisse astus, hoiti Guantánamo vangilaagris 242 inimest.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles