Islamiriigi võitlejad on valgunud ka teistesse Euroopa riikidesse, kuid enim välisvõitlejaid on tagasi tulnud just Belgiasse. Needsamad islamistid kuuluvad isoleeritud rühmitustesse, mille kohta puudus riigil varem täielik ülevaade.
«Tagantjärele tuleb tunnistada, et me ei suutnud neid rühmitusi tuvastada. Iseenesest ei ole ju tegemist uue probleemiga ja me oleksime pidanud tähelepanelikumad olema,» tõdes Neirinckx, kes usub, et 32 tsiviilisiku elu nõudnud rünnakud saanuks ära hoida.
«Teadsime, et terrorirühmituste ja terroristide tegutsemine on muutumas ja nende tegevused üha rohkem läbi mõeldumad. Rünnakud toimuvad samaaegselt erinevates kohtades ja üha rohkem kasutatakse isevalmistatud lõhkeseadmeid,» rääkis ta terrorirünnakute uutest «trendidest».
Kõigile oli ka teada, et äärmuslased on Belgias varemgi rünnakuid korraldanud ja riik oli saanud enne märtsi tapatalguid teatud signaale, et midagi võib juhtuda. Ometi tulid 22. märtsil Belgia pealinnas aset leidnud terrorirünnakud paljudele suure üllatusena.
Rünnakute tagajärjel astuti aga mitmeid samme turvalisuse tagamiseks. Muu hulgas pandi riiklikul tasandil kokku andmebaas nendest välisvõitlejatest, kes on riiki naasnud.
Kas Eesti on terrorirünnakuteks valmis? Vastab sõja- ja katastroofimeditsiini keskuse ülem, major Ahti Varblane.
Terrorirünnakuteks ei saa kunagi olla lõplikult valmis, kuid Eesti on praegu oluliselt rohkem valmis kui näiteks kümme aastat tagasi. Meil ei ole õnneks viimastel aastatel suuri katastroofe olnud ja me saa loota oma kogemustele, vaid peame õppima ikkagi teiste kogemusest.
Nii nagu Pierre Neirinckx välja tõi, siis on igasuguste kriisiolukordade puhul kõige olulisem treening ja väljaõpe. Olen nõus, et sõja- ja tsiviilmeditsiin peaksid olema rohkem omavahel seotud. Kaitseväe õppeasutused õpetavad arstiteaduskonna üliõpilastele ja tervishoiukõrgkooli õpilastele katastroofimeditsiini, mis on väga positiivne, kuid mitte piisav. Kuid algus on tehtud ja seeme külvatud. Nüüd tuleb mõelda, kuidas edasi.
Me saame kogu paanikat ja kaost vähendada, kui meil on hädaolukordadeks treenitud inimesed. Ei saa öelda, et me pole üldse valmis - juba on tehtud teatuid treeninguid, õppusi ja plaane, kuid kindlasti on, mida arendada.
Treenimist kriisiolukordadeks ei vaja mitte ainult meditsiinipersonal, vaid tegelikult iga inimene. Neirinckx rääkis sõduritest, kes inimeste elusid päästsid. Meie ajateenijad läbivad samuti esmaabikoolituse, kuid alati saab rohkem ja paremini.