ISIS jagas näpunäiteid veoautorünnaku tegemise kohta

Berliini jõuluturu rünnakus kasutatud veomasin

FOTO: TOBIAS SCHWARZ/AFP/Scanpix

Äärmusrühmituse ISIS väljaanne Rumiyah jagas näpunäiteid, kuidas panna toime suure ohvrite arvuga veoautorünnak.

Džihadistide propagandaväljaanne kutsus võitlejaid üks kuu enne nüüdset Berliini jõuluturu rünnakut üles tegema selliseid veoautorünnakuid nagu sel suvel Prantsusmaal Nice’is, edastab The Independent.

Nice'i promenaad pärast rünnakut

FOTO: Giuseppe Cacace/AFP/Scanpix

Rumiyah artiklis ülistatakse Nice’i rannapromenaadil autoga rahvamassi sõitnud Prantsuse-Tuneesia kodakondsusega Mohamed Lahouaiej Bouhleli, kelle tõttu kaotas 14. juulil, mil oli  Prantsuse rahvuspüha, elu 84 inimest.

Mohamed Lahouaiej Bouhlel

FOTO: -/AFP/Scanpix

Islamistide sõnul on veoauto väga efektiivne taparelv, mille abil on võimalik ootamatult ja kiiresti rünnata.

Väljaande näpunäidete kohaselt tuleb selliseid rünnakuid korraldada kohtades, kus on palju rahvast, näiteks turgudel, festivalidel, paraadidel ja poliitsündmustel.

Berliini jõulutururünnakus kasutatud veomasin

FOTO: TOBIAS SCHWARZ/AFP/Scanpix

ISISe väljaande artikli juures on illustreerivaks fotoks New Yorgi tänupühaparaad, kui üks võimalikke ja sobivaid sihtmärke.

Sel esmaspäeval leidis veoautorünnak aset Saksamaa Berliini jõuluturul, kus hukkus 12 ja sai vigastada 48 inimest.

Saksa võimud otsivad selle rünnaku toimepanemisega seoses taga Tuneesia päritolu Anis Amrit, kelle isikut tõendavad dokumendid leiti rünnakuautost.

Saksa politsei jälgis Amrit pool aastat enne rünnakut, kuna kahtlustati ta seotust islamiäärmuslastega ja ta radikaliseerumist ning et ta on valmis rünnakut toime panema. Amri ei saanud Saksamaal oma kriminaalse mineviku tõttu asüüli ja ta taheti riigist välja saata, kuid see venis.

ISIS kirjutas Berliini rünnaku enda arvele ning nende propagandakanal Amaq nimetas Amrit oma sõduriks, kes tegutseb «üksiku hundina».

Saksa politsei kahtlustas Berliini jõuluturu rünnakus esmalt poolakast veoautojuhti ja asüülitaotlejast pakistanlast, kuid uurimine näitas, et nemad ei olnud ründajad.

Tagasi üles