Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Fentanüül hävitab ravimisõltuvuses Ühendriike

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Eelmise aasta aprillis suri popstaar Prince fentanüüli üledoosi. Tõenäoliselt ta ei teadnud, mis ainet sissevõetud tabletid sisaldasid. | FOTO: Chris O'Meara/AP/Scanpix

Maailma šokeeris mullu kevadel popstaar Prince’i ootamatu surm, kuid veelgi põrutavamalt mõjus hilisem lahanguaruanne, mille järgi oli põhjuseks sünteetilise opioidi fentanüüli üledoos.

USAs sureb nüüd opioidide üledoosi tõttu 91 inimest päevas ning meedikud ja eksperdid nimetavad riigis kontrolli alt väljunud olukorda epideemiaks.

Tõenäoliselt ei soovinud 57-aastaselt surnud Prince end tappa, vaid kroonilist valu leevendada. Temasarnaseid opioide sisaldavate valuvaigistite sõltlasi on USAs umbes kaks miljonit inimest.

Heroiini ja muude opioidide kulutulena levikule on kaasa aidanud retseptivaluvaigistide laiatarbeline kasutamine: kui 1991. aastal kirjutasid USA arstid seda välja 76 miljonil juhul, siis 2011. aastal väljastati juba 219 miljonit retsepti.

Retseptivaluvaigistite massiline sõltuvus on väljaande The Guardian hinnangul suuresti Ameerikale iseloomulik kriis, millele andis hoo sisse suurte farmaatsiaettevõtete võim mõjutada riigi meditsiinipoliitikat.

1996. aastal paiskas toona väike perekonnaettevõte, ravimitootja Purdue Pharma turule tugevaima valuvaigisti, mida sai arsti retseptiga apteegist osta. Kuigi nende valuvaigisti oli teistest turul olevatest kordi tugevam ning oli heroiiniga lähedases suguluses, väitis ettevõte, et OxyContini-nimeline ravim pole üldse sõltuvusttekitav ning sellega võib ohutult isegi nõrgemat valu ravida. Süütu reklaamiga tootega kaasnes aga üleriigiline epideemia.

OxyContini toimeaineks olevat oksükodooni nagu ka heroiini saadakse moonist. Nende keemiline struktuur on väga sarnane ning nad mõjuvad ajus opioidiretseptoritele. Keha harjub ainetega ning sama mõju saavutamiseks on tarvis võtma hakata üha suuremaid koguseid. Vastasel juhul tekivad võõrutusnähud, mis on tihtipeale piinavamad kui algne valu, mille raviks üldse tablette tarvitama hakati.

Valuvaigistisõltuvus hakkas USAs OxyContini turuletulekuga jõudsalt levima, ületates klassi-, rassi- ja geograafilisi piire. Sõltlaseks jäid ühtviisi nii Apalatši mäestiku piirkonnas elavad valged maainimesed kui ka Utah’ osariigis elavad mormoonid ning Lõuna-California latiinod, kirjutas The Guardian.

Oksükodooni sisaldavad ravimid muutusid nii laialt tarvitatuks, et terved perekonnad jäid selle lõksu. Seda kirjutati välja nii selja ära tõmmanud töölistele kui ka spordivigastuse saanud noorukitele – üldiselt said sellise retsepti kõik, kes läksid arstile mingit valu kurtma. Ravim levis nii, et meediasse jõudsid mitmed lood kuulsatest valuvaigistisõltlastest, näiteks vabariiklasest poliitiku John McCaini naisest Cindyst ja räppar Eminemist.

Kui võimud lõpuks retseptivabrikute pidamist piirama hakkasid, ujutasid Mehhiko narkokartellid USA turu üle sellise koguse heroiiniga, mida polnud seal nähtud 1970. aastatest saadik.

Kuigi äri oli tulus, tuli moonikasvatusega siiski aega ja vaeva näha – fentanüüli kui sünteetilise narkootikumi kasutamisega sai selle etapi vahele jätta. Ka on fentanüül heroiinist kuni 50 korda tugevama toimega, mis tähendab, et teda kulub vähem.

Opioidide üledoosi sureb nüüd ameeriklasi tempoga 91 inimest päevas. USA narkoameti (DEA) asejuhi Jack Riley kinnitusel müüakse fentanüüli heroiini nime all Ühendriikides iga nurga peal.

«Algallikaks on Hiina ning USAs müüdavat kraami toodetakse Mehhikos,» selgitas Riley väljaandele Newsweek. «Kuid enamikul ostjatest või müüjatest pole pole aimugi, et tegu on hoopis fentanüüliga,» lisas Riley.

Nii otsivadki juba valuvaigististest sõltuvuses olevad inimesed kättesaadavamat ja odavamat kaupa mustalt turult. Üleminek retseptiravimilt heroiinile pole keeruline, neli viiest heroiinisõltlasest on USAs alustanud valguvaigistisõltlasena.

Floridas elav 24-aastane James Fata kirjeldas möödunud suvel Briti ajalehele The Guardian oma kogemust. «Valuvaigistit oli lõpuks keeruline kätte saada ning nad olid väga kalliks muutunud. Heroiin on odav,» selgitas ta heroiini kasuks otsustamist.

CNNi teatel hakkab tänapäeva keskmine heroiinisõltlane seda tarvitama 23-aastaselt. Pigem elab ta jõukas eeslinnas ning tõenäoliselt on jõudnud heroiini juurde arsti väljakirjutatud retseptiravimist.

Ka Prince’i kodust leiti tabletid, mille sildi järgi pidanuks tegu olema hüdrokodooni sisaldava valuvaigistiga, ainet lähemalt uurides osutus see aga fentanüüliks. Üledoosi põhjustabki tarvitajate teadmatus, et tegu on fentanüüliga, ning seetõttu ei osata ka koguseid õigesti arvestada. Fentanüüli puhul on surmav juba kolme liivatera suurune hulk.

Kui palju inimesi just fentanüüli tõttu sureb, ei tea täpselt keegi. 2014. aastal registreeris DEA 700 fentanüüliga seotud surmajuhtumit, kuid narkoameti sõnul alahinnati olukorda. 2012. aastal leiti kätte saadud narkootikumide seast 644 juhul fentanüüli, 2015. aastaks oli juhtumite arv kasvanud 13 002ni.

FB

Üledoosisurmad USAs

2015. aastal ületasid USAs üledoosisurmad esmakordselt tulistamissurmade arvu.

Mullu suri opioidide tõttu USAs 33 091 inimest, neist 20 101 retseptivaluvaigistite ja 12 990 heroiini tõttu.

USA võimud ei tea, kui palju inimesi just fentanüüli tõttu sureb, sest sageli on see heroiiniga segatud, mis lõpuks ka surmapõhjuseks märgitakse.

Tagasi üles