Türgi parlament andis reedesel hääletusel heakskiidu põhiseadusmuudatustele, mis laiendavad märkimisväärselt president Recep Tayyip Erdogani volitusi.
Türgi parlament toetas presidendi volituste laiendamist
Valitsuspartei sai põhiseadusreformile 339 toetushäält. Reformi läbiminekuks oli vaja 330 häält.
Järgmiseks korraldatakse põhiseadusmuudatuste üle rahvahääletus, mis toimub tõenäoliselt aprillikuus.
Vähemalt kaks Türgi parlamendiliiget sai viga kähmluses, mis puhkes neljapäeval president Recep Tayyip Erdoğani võimupiire laiendava põhiseadusreformi pooldajatest ja kriitikutest rahvasaadikute vahel. Vigasaanute seas oli opositsioonilise kurdimeelse Rahva Demokraatliku Partei (HDP) liige ning võimuerakonna Õigluse ja Arengu Partei (AKP) liige.
Rüselus sai alguse pärast seda, kui sõltumatu seadusandja Aylin Nazliaka aheldas end käeraudadega saali ees oleva kõnepuldi mikrofoni külge, kus ta üle tunni reformieelnõu vastu protestis.
Eelnõu kohaselt luuakse kaasaegses Türgis esmakordselt täidesaatva võimuga presidendiamet. Kriitikute sõnul on tegemist äärmiselt vastuolulise ja kaugeleulatuvate tagajärgedega reformieelnõuga. Nii näiteks saaks president võimu nimetada ametisse ja vallandada ministreid, samas peaministri ametikoht kaotatakse üldse esmakordselt Türgi ajaloos ning asendatakse sõltuvalt vajadusest ühe või mitme asepresidendiga.
Erdoğani toetajate sõnul muudaks kava Türgi lihtsalt sarnaseks muude presidentaalsete riikidega, nagu näiteks Prantsusmaa või USA, oleks vajalik efektiivse valitsuse jaoks ning seeläbi kaoks vajadus habraste koalitsioonivalitsuste järele.