Musta nimekirja kantud islamiriigid vastavad omakorda keeldudega

Iraagi perekond jälgimas televisiooni vahendusel Donald Trumpi ametisse vannutamise tseremooniat oma Bagdadi kodus.

FOTO: SABAH ARAR/AFP/SCANPIX

Iraagi parlament võttis eile vastu eelnõu, mis keelab ameeriklastel riiki tulla. Tegu on vastusega USA presidendi Donald Trumpi otsusele keelata ajutiselt Iraagi ja veel kuue moslemiriigi kodanike tulek Ühendriikidesse.

Otsus on valitsuse le siduv ning võeti vastu enamushäältega, teatasid uudisteagentuurile AP Iraagi parlamendiliikmed Kamil al-Ghrairi ja Mohammed Saadoun.

Esialgu on siiski ebaselge, kas keeld hakkab kehtima nii USA kodanikest humanitaartöötajatele, naftafirmade esindajatele kui ka sõjaväelastele. Sel juhul võib parlamendi otsus mõjutada otseselt USA ja Iraagi koostööd võitluses äärmusrühmituse ISIS vastu Mosulis.

Esimesena teatas vastuseks kehtestatud keelust Iraan. «Iraani islamivabariik /.../ on otsustanud vastata samaga pärast Ühendriikide solvavat otsust Iraani kodanike kohta,» teatas Iraani välisministeerium riigitelevisioonis edastatud avalduses laupäeval.

Iraani välisminister Javad Zarifi sõnul on USA kehtestatud keeld kingitus eelkõige just äärmuslastele. «Moslemikeeld läheb ajalukku suure kingitusena äärmuslastele ja nende toetajatele,» ütles Zarif Twitteri vahendusel.

«Kollektiivne diskrimineerimine aitab kaasa terroristide värbamisele, süvendades lõhet, mida kasutavad ära äärmuslastest demagoogid oma ridade täiendamiseks,» lisas ta.

USAs elab üle miljoni iraanlase. Teheranil ja Washingtonil pole aga otseseid diplomaatilisi suhteid sest ajast, kui Iraani tudengid 1980. aastal USA suursaatkonda ründasid ja selle töötajaid 444 päeva pantvangis hoidsid.

Avalduse tegi eile ka Jeemeni valitsus, hoiatades, et Trumpi korraldus mitte lasta moslemiriikidest pärit inimesi Ühendriikidesse õhutab üleilmset äärmuslust, vahendas Reuters. Võimalikke vastumeetmeid avalduses ei mainitud.

«Jeemen väljendab rahulolematust seoses otsusega keelata Jeemeni kodanikel reisida Ühendriikidesse,» ütles välisministeeriumi esindaja. «Säärane otsus tugevdab tõenäoliselt äärmuslaste positsioone.»

Sudaani välisministeeriumi sõnul on USAs elavatel Sudaani kodanikel hea maine, nad austavad Ameerika seadusi ja pole seotud äärmuslike ega kuritegelike rühmitustega. Washingtoni püütakse nüüd veenda, et Sudaan terrorismimaade nimekirjast eemaldataks. PM

Tagasi üles