Tallinnas saab näha Põhja- ja Baltimaade kaasaegset kunsti

Kunstnik Sigrid Viir teos "Icelanders enjoy living in a postcard"

FOTO: Promofoto

Näituse eesmärk on tõmmata tähelepanu Põhja- ja Baltimaade kunstnike ja kultuuritegelaste koostööle. Väljapanekuga tähistatakse ka mullu täitunud Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti, Läti ja Leedu esinduste 25. tegutsemisaastapäeva.

Näitus «The (In)visible dreams and streams» on kontseptuaalselt pühendatud Põhja- ja Baltimaade kultuuri mobiilsusprogrammile, millest kõik näitusel osalevad kunstnikud on ka kasu saanud. Kuraator Maija Rudovska (Läti) püüdeks on näidata ideede kasvu, muutumist ja arengut ning luua ruum võimalikuks taasloomeks, mis annaks võimaluse projektidele tagasi vaadata, neid taaselustada ja nende peale mõelda.

Igal aastal saab ligi 300 kunstnikku Põhja- ja Baltimaade mobiilsusprogrammi toel võimaluse reisimiseks.

«Publikule loob näitus võimaluse sarnasuste ja erisuste märkamiseks Põhja- ja Balti kultuuriruumis, kunstnikele aga iseenda positsioneerimiseks sel maastikul ning tulevikusuundade tunnetamiseks,» lisab Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse kultuurinõunik Eha Vain.

Igal aastal saab ligi 300 kunstnikku Põhja- ja Baltimaade mobiilsusprogrammi toel võimaluse reisimiseks. «Tänu sellele sünnivad erialased kohtumised, ühised ettevõtmised, uued loometeoseed, põnevad kunsti- ja kultuurisündmused. Kõik see rikastab kultuurielu nii kohalikul tasandil kui rahvusvahelises koostöös,» selgitab Eha Vain, kes igapäevaselt programmist toetuse taotlejaid nõustab.

Kultuuri mobiilsusprogrammi rahastamise mudel on tegutsenud Baltimaades 2009. aastast ja Põhjamaades 2007. aastast. Programmi kaasrahastajad on Põhjamaade Ministrite Nõukogu ning Eesti, Läti ja Leedu.

Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti, Läti ja Leedu esindused tegutsevad Põhjamaade Kultuuripunkti koostööpartneritena, mis püüavad Põhja- ja Baltimaade kultuuri mobiilsusprogrammi oma riikides nähtavaks teha ja nõustavad võimalikke taotlejaid.

Näitus on juba üleval olnud Riia Bergs Bazaaris Lätis ja Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuses Leedus. Pärast Tallinnas eksponeerimist reisib see Helsingisse.

Näitusel «The (In)visible dreams and streams» osalevad 22 kunstnikud Põhja- ja Baltimaadest: Merike Estna (EE), Sigrid Viir (EE), Mihkel Ilus (EE), Maarja Tõnisson (EE), Ieva Epnere (LV), Sarah Gerats (NO), Steffen Håndlykken (NO), Maija Luutonen (FI), Jenna Sutela (FI), Hanna Nilsson (SE), Saskia Holmkvist (SE), Ylva Westerlund (SE), Lina Lapelytė (LT), Lise Haurum (DK), Kasper Akhøj (DK), Hildigunnur Birgisdóttir (IS), Ásdís Sif Gunnarsdóttir (IS), Zane Onckule alias Supernova (LV), Justė Jonutytė alias Rupert (LT), Natalie Diaz (US), Lars Laumann (NO), Cecilia Lopez (AR), Thomas Tsang (MY).

Näituse tootja on Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Lätis, Eestis on korraldajateks Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis koos Eesti Kunstnike Liidu ja ARS Projektiruumiga.

Näitus «The (In)visible dreams and streams» on alates 4. veebruarist nähtav ARSi Projektiruumis (Pärnu mnt 154).

Tagasi üles