Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Suur galerii: vaata, milliseid sõjaparaade peavad Soome, Venemaa, India ja teised riigid

4
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
(170127) -- NEW DELHI, Jan. 27, 2017 (Xinhua) -- Picture taken on Jan. 26, 2017 shows the scene of the 68th Republic Day Parade in New Delhi, India. India displayed its military might and cultural heritage Thursday at a grand parade in the heart of the national capital to mark the country's 68th Republic Day. (Xinhua/Partha Sarkar) (sxk) (Photo by Xinhua/Sipa USA) | FOTO: Xinhua/Xinhua/Sipa USA

Juba järgmisel nädalal toimub Tallinnas Eesti Vabariigi 99. aastapäeva paraad, kuid seniks on võimalus tutvuda, millise paraadiga tähistavad iseseisvust või muid olulisi riiklikke pühasid meie naaberriigid ning kaugemad maad.

SOOME:

Põhjanaabrid pidasid 9. detsembril oma iseseisvuspäevaparaadi sel korral tavapärasest suuremana Kajaanis. Pidulikust üritusest võttis umbes 1300 sõdurit, kadetti ja piirivalvurit ja 90 lahingmasinat. Õhusõidukeid oli kohal eelnevate paraadidega võrreldes tavapärasest rohkem - 18, nende hulgas õhuvägede hävitaja F/A-18 Hornet, treeninglennuk BAE Hawk ja helikopter MD 500 ning maaväe transpordihelikopter NH90.

Foto: Soome kaitsevägi/Facebook

Foto: Soome kaitsevägi/Facebook

LÄTI:

Lõunanaabrite iseseisvuspäeva paraadist võtsid mullu 18. novembril lisaks Läti sõjaväelastele osa ka seal parajasti teeninud NATO liikmesliikide sõdurid. Kohal oli tuhatkond marssijat. Lisaks nägid pealtvaatajad selliseid lahingmasinad nagu näiteks Abrams tank - seda näeb esmakordselt ka järgmisel nädalal Eesti iseseisvuspäevaparaadil - ja Bradley soomuk.

USA sõdurid möödunud aastal Läti iseseisvuspäeva paraadil. Foto: INTS KALNINS/REUTERS/Scanpix

Foto: INTS KALNINS/REUTERS/Scanpix

POOLA:

15. augusti toimuva sõjaväeparaadiga tähistavad Poola relvajõud 1920. aastal Varssavi lahingus saavutatud võitu Punaarmee üle. Mullu osalesid paraadil ka USA sõjaväelased ning esmakordselt sai ligi 170 sõjaväemasina seas näha ka nende Abrams tanke. Erinevaid õhusõidukeid oli ligi 50. Osa võtsid ka Kanada relvajõudude liikmed. Kokku marssis umbes 1500 inimest, kelle seas said oma debüüdi teha ka omakaitseväelased.

Foto: ALIK KEPLICZ/AP/Scanpix

Lisaks tähistavad poolakad sõjaväeparaadiga ka iseseisvuspäeva, mida peetakse 11. novembril.

VENEMAA:

Eesti idanaaber tähistab teatavasti võidupüha 9. mail Moskvas peetava suure paraadiga. Mullu osales Punasel väljakul peetaval paraadil 10 000 sõjaväelast ja jõuametkondade töötajat, sh esmakordselt kaitseministeeriumi sõjaülikooli ja kindral Hruljovi nimelise sõjaväeakadeemia Volski tagalainstituudi naisüksus, ja üle saja kaasaegse relvastuse ühiku.

Muuhulgas näitasid Vene relvajõud paraadil uusimat tanki Armata ning mandritevaheliste ballistiliste rakettide (ICBM) väljatulistamiseks kasutatavaid raketisüsteeme Jars. Paraad hõlmas hävitajate Su-35 ülelendu.

Foto: Grigory Dukor/Reuters/Scanpix

T-14 Armata tank. Foto: Pavel Golovkin/AP/Scanpix

Foto: Pavel Golovkin/AP/Scanpix

UKRAINA:

Ukraina tähistab iseseisvuspäeva 24. augustil ning mullu korraldati selle puhul kõigi aegade suurim sõjaväeparaad, kust võttis osa ligi 4000 inimest ja üle 200 masina, nende hulgas ka tanke ja muud raskerelvastust.

Fotod: GLEB GARANICH/REUTERS/Scanpix

Foto: Mikhail Palinchak/TASS/SCANPIX

INDIA:

Eelmisel kuul, 26. jaanuaril tähistas India New Delhis suurejoonelise paraadiga vabariigi päeva (iseseisvuspäev on 15. augustil). Esmakordselt osales tuhandete kohalike sõdurite kõval ka 149-liikmeline esindus Araabia Ühendemiraatidest.

Foto: Xinhua/Sipa USA/Scanpix

Foto: Scanpix/Xinhua/Sipa USA

Foto: Xinhua/Sipa USA/Scanpix

HIINA:

Viimaste aegade üheks võimsamaks paraadiks kujunes 2015. aasta 3. septembril peetud piduüritus, millega tähistati Jaapani võitmist Teises maailmasõjas. Pekingis marssis toona 12 000 sõjaväelast, ka osales seal 500 sõjaväesõidukit ning 200 õhumasinat.

Foto: Xinhua/Sipa USA/Scanpix

Foto: Xinhua/Sipa USA/Scanpix

Foto: REUTERS/Andy Wong/Scanpix

Tagasi üles