Soome tõstab sõjaaja kaitseväelaste arvu 280 000ni

Hetk Soome iseseisvuspäevaparaadilt

FOTO: Suomen Puolustusvoimat

Soome valitsuse kaitseraportis tehakse riigi kaitsevõime parandamiseks ettepanek suurendada sõja korral kaitseväe isikkoosseisu praeguselt 230 000 sõdurilt 280 000ni.

Kaitseminister Jussi Niinistö ütles, et kaitseväe tehnikainvesteeringute rahastust on kavas tõsta järk-järgult. Sel aastal tõuseb see 80 miljoni euroni, edaspidi astmeliselt 150 miljonini 2020. aastal.

Kavas on parandada kogu riigi kaitsevõimet, järgmisest aastast alates taotletakse valmisoleku parandamiseks 55 miljonit eurot aastas.

Niinistö rõhutas, et riigi kaitsevõimet kavatsetakse tõsta ja tõstis esile kaitsehangete tähtsuse. «Laevastiku- ja hävitajahanked on suurinvesteeringud, kuid nendes ei saa julgeoleku nimel järeleandmisi teha.»

Rahandusminister Petteri Orpo sõnul läheb hävitajatehange maksma 7–10 miljardit eurot ja laevastikuhange 1,2 miljardit eurot.

Raportis tõdetakse, et Soome lähipiirkonna julgeolek on vähenenud. Niinistö sõnul on muutunud Soome geostrateegiline asend ja traditsioonilise sõja võimalus on ohtude nimistus tagasi.

Soome kaitsesüsteemi arendatakse selliselt, et sõjaliste liitudega liitumisele ei oleks praktilisi takistusi. Eriline tähtsus omistatakse kaitsekoostööle Rootsiga. «Samas ei arvesta me sellega, et saame Rootsilt kriisiolukorras abi,» lisas Niinistö.

Tagasi üles