Ülevaade: mis on saanud kuulsatest Ida-Ukraina väepealikest?

Veebruaris õhku lastud mässuliste komandöri Mihail Tolstõhi ehk Givi matused Donetskis.

FOTO: Valeri Melnikov/Sputnik/Scanpix

Alates 2014 aasta kevadel Ida-Ukrainas puhkenud sõjast Kiievi valitsusvägede ja niinimetatud separatistlike võitlejate vahel on mässajate ridadest käinud läbi ohtralt rohkem ja vähem tuntud nimesid ja nägusid.

Mõned neist on leidnud pelgupaiga Venemaal, mõned on surnud. Mõnede saatus on teadmata. Raadio Svoboda tõi ülevaate üheksa kuulsama sissipealiku elukäigust ja saatusest. 

Igor Strelkov. Foto: Maksim Zmejev/Reuters/Scanpix

FOTO: MAXIM ZMEYEV/REUTERS

Igor Strelkov (endise perenimega Girkin)

Sündinud 1970, Venemaa kodanik.

Enne sõda: FSB polkovnik. Töötas investeerimisfondi turvateenistuses.

Sõja ajal: 12. aprillil vallutas Strelkovi juhitud grupeering Slovjanski, alustades sellega kampaaniat Ida-Ukrainas. Juhatas niinimetatud Donetski Rahvavabariigi vägesid, pidas kaitseministri ametit.

Nüüd: 2014 augustis sunniti taanduma ja Donetskist lahkuma. Tema enda sõnul oli põhjuseks väljapressimine Vene valitsuse, esmajärjekorras aga Vladislav Surkovi poolt. Eelmise aasta mais asutas «Ülevenemaalise Rahvusliku Liikumise».

Igor Bezler

Sündinud 1965, Ukraina kodanik, ise nimetab ennast Venemaa kodakondseks.

Enne sõda: sõjaväeluure GRU alampolkovnik. Töötas ühe tehase turvateenistuses.

Sõja ajal: aprillis 2014 juhatas Gorlovka linna ülevõtmist, pärast seda sai «Gorlovka rahvaväe» juhatajaks. Kõige kuulsam Donetski Rahvavabariigi väejuht pärast Strelkovi. Ei tahtnud oma võimu loovutada, tavapärased olid kokkupõrked teiste üksustega.

Nüüd: novembris 2014 lahkus osade hinnangute põhjal Venemaa survel Donbassist. Pole teada, kus ta viibib ja millega tegeleb.

Aleksandr Hodakovski. Foto: Maksim Zmejev/Reuters/Scanpix

FOTO: MAXIM ZMEYEV/REUTERS

Aleksandr Hodakovski

Sündinud 1980, Ukraina kodanik.

Enne sõda: endine eriüksuse «Alfa» komandör Donetski oblastis.

Sõja ajal: Euormaidani ajal oli oma üksusega Kiievis, kus asus meeleavaldajaid maha suruma. 2015 mais lõi pataljoni «Vostok» ning asus selle juhiks. Osales Donetski lennujaama lahingus. 

Nüüd: 2015 augustis sundis Donetski Rahvavabariigi juht Aleksandr Zahhartšenko ta taanduma julgeolekunõukogu sekretäri kohalt. Juhib liikumist «Donetski patriootlikud jõud». 

Mihail Tolstõh ehk Givi. Foto: Valeri Šarifulin/TASS/Scanpix

FOTO: Sharifulin Valery/TASS

Mihail Tolstõh («Givi»)

Sündindud 1980, Ukraina kodanik.

Enne sõda: töötas tehases laadijana.

Sõja ajal: alustas sõdimist 2014 mais. Alguses Slovjanskis Strelkovi üksuses, hiljem juhtis pataljoni «Somaalia». Võttis osa Ilovaiski ja Donetski lennujaama piiramistest. Sai Avdiivka lahingus jalast haavata.

Nüüd: suri tänavu 8. veebruaril plahvatuses omaenda kabinetis Makiivka linnas

Aleksei Mozgovoi.   Foto: Juri Lašov/RIA Novosti/Scampix

FOTO: Yuriy Lashov/RIA Novosti

Aleksei Mozgovoi

Sündinud 1975, Ukraina kodanik.

Enne sõda: töötas kokana.

Sõja ajal: elas Venemaal ja naasis märtsis 2014 Luganski, kus lõi kaasa linnavalitsuse vallutamises. Samuti võtnud osa Slovjanski kaitsmisest ning Severodonetski ja Lištšanski lahingutest.

Nüüd: 7. märtsil 2015 rünnati Mozgovoi autokolonni, surma said lisaks veel tema sekretär, autojuht ja kuus ihukaitsjat. Esmalt õhiti teeäärne pomm, seejärel avati tuli automaatidest. 

Arseni Pavlov ehk Motorola. Foto: Aleksander Jermotšenko/Reuters/Scanpix

FOTO: ALEXANDER ERMOCHENKO/REUTERS

Arseni Pavlov («Motorola»)

Sündinud 1983, Venemaa kodanik. 

Enne sõda: tööline autopesulas. Kriminaalkorras karistatud.

Sõja ajal: saabus Donetski Rahvavabariiki 2014 märtsis, et võidelda Ukraina võimu vastu. Sama aasta aprillis liitus Strelkoviga. Pärast Strelkovi naasmist Venemaale lõi ning juhtis pataljoni «Sparta». Osales Ilovaiski ja Donetski lennujaama lahingutes.

Nüüd: eelmise aasta 16. oktoobril lasti õhku tema Donetskis asuva maja liftis. 

Alaksnadr Bednov ehk Batman. Foto: Taras Dudnik/TASS/Scanpix

FOTO: Taras Dudnik/TASS

Aleksandr Bednov («Batman»)

Sündinud 1969, Ukraina kodanik.

Enne sõda: Ukraina siseministeeriumi kapten, töötas ööklubi turvateenistuses.

Sõja ajal: juba algusest saati Maidani-protestide vastane. Võttis osa Luganski linnavalitsuse vallutamisest. 2014 aprillis asutas kiireageerimisüksuse «Batman», mis kuulus pataljoni «Aju» alla. Osales Luganski kaitsmises.

Nüüd: Novembris 2014 tahtis kandideerida niinimetatud Luganski Rahvavabariigi juhi kohale, kuid tal ei lastud valimistel osaleda. Detsembris esitasid riigivõimud tema vastu süüdistused inimröövis, piinamises ja väljapressimises.

Bednov tapeti  tunamullu 1. jaanuaril – ametliku versiooni kohaselt vastuhaku käigus arreteerimisele. Tema autokolonn sattus automaatide, granaatide ja leegiheitjate tule alla.

«Batmani» sõdurid süüdistasid mõrvas Rahvavabariigi juhti Igor Plotnitskit, kuna meeste vahel olevat olnud eriarvamusi. 

Pavel Dremov («Batja»)

Sündinud 1976, Ukraina kodanik

Enne sõda: müüriladuja. Mõningail andmeil omab kriminaalkaristust.

Sõja ajal: 2014 kevadel võttis osa tormijooksust Luganski linnvalitsusele. Juhatas üksust «Kasakate Rahvuskaart» ja osales Lisitšanski ning Rubežneva lahingutes. 2014 detsembris läks tülli Luhanski Rahvavabariigi juhtidega, kes süüdistasid teda rüüstamises ja humanitaarabi omastamises.

Nüüd: sai surma 12. detsember 2015 toimunud autopommiplahvatuses. Ta oli teel omaenda pulma. 

Aleksandr «Babai» Možajev (vasakul). Foto: Anton Kruglov/RIA Novosti/Scanpix

FOTO: Anton Kruglov/RIA Novosti

Aleksandr Možaev («Babai»)

Sündinud 1977, Venemaa kodanik.

Enne sõda: laotööline. Kohtulikult karistatud.

Sõja ajal: üks Vene kasakate juhtidest Ida-Ukrainas. Osales Krimmi annekteerimises, Slovjanski ja Kramatorski lahingutes. Slovjanskis sai ta tõsiselt haavata.

Nüüd: naasis 2014 detsembris Venemaale. Ütles intervjuus, et temal ja teistel vabatahtlikel kästi lahkuda, sõnakuulmatud olevat pistetud keldritesse.  Luganskis algatati Možaevi suhtes uurimine, mis kahtlustab teda vägistamises ja mõrvas. Kaebab, et tal pole millegagi oma peret toita. 

Tagasi üles