Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Põlissoomlased saavad uue juhi

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Timo Soini. | FOTO: Vesa Moilanen/Lehtikuva/Scanpix

Soome populistlik erakond Põlissoomlased keerab oma ajaloos uut lehekülge, kuna praegune välisminister ja erakonda 20 aastat juhtinud Timo Soini teatas möödunud nädalal, et ei kavatse juunis Jyväskyläs toimuval parteikongressil uuesti erakonnajuhiks kandideerida.

«Ma ei kandideeri juunis toimuval parteikongressil uueks ametiajaks,» kirjutas Soini oma blogis. «Minu tulevikku ootab ees uus väljakutse.»

Soini, kes võttis partei juhtimise üle 1997. aastal – kaks aastat pärast erakonna loomist – ja viis selle esimest korda ka valitsusse, ei avaldanud, kelles ta näeb oma ametijärglast. 54-aastase Soini sõnul on ta aga valmis jätkama välisministrina.

Soovist erakonnajuhiks kandideerida on praeguseks teatanud erakonna parlamendifraktsiooni juht Sampo Terho ja parlamendiliige Leena Meri. Euroopa Parlamendi liige Jussi Halla-aho ültes, et tõenäoliselt kandideerib temagi. Lõpliku otsuse lubas ta langetada tulevaks esmaspäevaks.

Kuigi võimaliku kandidaadina nimetati ka töö- ja justiitsministrit Jari Lindströmi,  uudisteagentuuri STT andmetel ta erakonna juhikohale ei kandideeri. Lindström on varemgi öelnud, et ei kavatse Soini lahkumise korral kandideerida.

Kaitseministrist Põlissoomlaste esimene aseesimees Jussi Niinistö teatas selle nädala alguses Twitteris, et toetab Terho kandidatuuri ega kavatse ise kandideerida. Niinistöt peeti enne seda kõige tõenäolisemaks erakonna uueks juhiks.

Helsinki Timesi teatel lisas Niinisto teates, et Põlissoomlaste uuest juhist peaks samuti saama erakonna presidendikandidaat. Ka soovis ta arutleda ministrite arvu suurendamise üle, leides, et näiteks justiitsministri ja tööministri vastutusvaldkonnad on liiga suured.

Terho ütles, et on valmis Soome presidendiks kandideerima sõltumata sellest, kas temast saab Soini järeltulija või mitte.

Põlissoomlased kuuluvad Soomes valitsusliitu ning Terho sõnas, et valituks osutununa võtab ta valitsuses olulise ministriportfelli, kuid ta ei täpsustanud, millise.

Terho ütles Helsinki Timesile, et tema kampaania hakkab keskenduma majandus- ja tööjõupoliitikale, immigratsioonile ja Euroopa Liidu küsimusele. Näiteks ütles ta, et Soome ei tohiks olla põhjendamatute asüülitaotlejate silmis tõmbenumber ja seda soodustavad asjaolud tuleks likvideerida.

«Hakkan põgenike ebaõiglasele jaotusele ELis suurt tähelepanu pöörama,» lubas Terho.

Terho vaated immigratsioonile kattuvad suuresti teiste juhikandidaatidega, kaasa arvatud  sisserändepoliitika kriitikuna tuntud Halla-ahoga. Halla-ahot peetakse Soome rahvusringhäälingu Yle hinnangul Terho pearivaaliks Soinist vabanevale parteijuhi kohale.

«Olen samuti immigratsioonikriitik,» sõnas Terho, kuid rõhutas, et jääb oma kriitikas mõõdukaks. «Immigratsioonipoliitikast saab minu kampaania keskne osa,» lisas Terho, kelle sõnul on ta avatud Põlisoomlaste välja pakutud mõttele korraldada Soome ELi liikmesuse küsimuses referendum.

Yle tellitud küsitluse tulemuste järgi on Soome populaarseim erakond endiselt Sotsiaaldemokraatlik Partei (SDP), mida toetas 20,8 protsenti vastanutest. Teisel kohal on Keskerakond 18,9 protsendiga ja kolmas Koonderakond 18,4 protsendiga.

Põlissoomlaste toetus on aga kahanenud ning küsitluses jäid nad 8,4 protsendiga kuuendaks. Neid edestasid veel rohelised (13,7 protsenti) ja Vasakliit (8,6 protsenti). Ülejäänud erakondade toetus jäi alla viie protsenti.

Tagasi üles