Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

USA illegaalid valmistuvad halvimaks

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Immigrantide töötuba, kus õpetatakse, mida teha migratsiooniametnikega kokku puutudes. Toimub Academia Avance koolis. | FOTO: DAVID MCNEW/AFP/SCANPIX

Adriana valmistab end ette kõige hullemaks stsenaariumiks – ta saadetakse riigist välja. Ta on asjad oma peas läbi mõelnud, ent seda ei tea ta ometi, kuidas seda kõike lastele selgitada.

Mehhikos sündinud kolme lapse ema alustas ettevalmistustega pärast seda, kui oli Los Angeleses oma poja koolist kaasa võtnud infovoldiku. Kool asub piirkonnas, kus elab palju dokumentideta latiinosid.

Voldikust leiab nõu sellegi kohta, mida teha immigratsiooni hädaolukorras – oht on seda tõelisem ja käegakatsutavam, et Valges Majas võttis koha sisse president Donald Trump, kes on lubanud riigis pesitsevad 11 miljonit illegaali välja saata.

Trumpi sisejulgeolekuminister John Kelly on teatanud, et vajadusel lõhutakse ka perekondi. Adriana-suguste vanemate jaoks muutis Kerry avaldus olukorra veel pingelisemaks.

Kuigi Trumpi ametisse asumisest alates pole massilisi väljasaatmisi toimunud, on immigratsiooni- ja tolliametile (ICE) antud ebaseaduslike immigrantide kinnivõtmisel senisest laiemad volitused.

See on teinud elu raskemaks ka neil, kes elavad nn varjupaigalinnades või keda hoiab DACA – Obama-aegne poliitika, mis kaitseb lastena riiki jõudnud illegaale ajutiselt väljasaatmise eest ning võimaldab neile tööloa.

Sarnaselt paljude teistega ei tahtnud ka Adriana julgeolekukaalutlustel oma täisnime avaldada. USAsse jõudis ta kuueaastasena koos oma vanematega. Nüüdseks 31-aastast naist kaitseb mõneti DACA, kuid see pakub vähe lohutust.

«Me ei tea. Trump on võimeline selleks, et tuleb ja teatab, et nüüd on DACAga lõpp ja nagu naksti jään tööloast ilma,» rääkis ta. Adriana on oma ameeriklastest nõbudega juba läbi rääkinud ning nood on lubanud laste eest hoolitseda. Kõige noorem laps on üheksa-aastane, järgmised 10- ja 14-aastased. Ka Adriana abikaasal on tööluba, kuid oht ähvardab tedagi.

«Lapsed ei tea midagi. Me ei taha, et nad kartma hakkaksid,» lisas naine. Adriana oma sünniriiki naasta ei taha, sest tema jaoks pole see enam kodu: «Ma ei tunne Mehhikot. Kui peaksin sinna minema, oleksin eksinud.»

Möödunud nädalal puhkes Adriana linnaosas ärevus, kui immigratsiooniametnikud võtsid vahi alla 13-aastase tüdruku isa, kes oli parajasti oma last kooli viimas.

Fatima Avelica nimeline tüdruk jäädvustas isa vahistamise ning internetis hakkas video kulutulena levima. Seejärel puhkesid tänavaprotestid. «Nad käitusid mu isaga nagu kurjategijaga, kuid ta ei ole ju seda,» ütles neiu uudisteagentuurile AFP.

«Ta on tubli töömees, ta tuli siia riiki meie, oma tütarde pärast, et meil oleks parem elu. Ta ei tulnud siia kurja korda saatma. Ta on väga hea inimene,» lisas ta.

Juhtum tekitas Fatima koolikaaslastes ja nende vanemates hirmu. Academia Avance’is käivad ka Adriana lapsed ning paljud teised latiinod.

Veel ühe sealse õpilase ema, 38-aastane Socorro rääkis AFP-le, et tal on närvid täiesti läbi. «Ei saa rahulikult tänavalgi kõndida, valvsust ei tohi hetkekski kaotada,» ütles ta.

Juuksurina töötav Socorro on USAs elanud viimased 18 aastat. Nüüd kavatseb ta oma lastele taotleda Mehhiko passe – kui ta maalt välja saadetakse, siis saab ta nad vähemalt kaasa võtta.

38-aastase restoranitöötaja Giovani lapsed käivad samuti Avance’is ning ta kavatseb nüüd oma naise Silviaga maha istuda ja tulevikuplaanid paika panna. «Perekond peab kokku jääma, meid ei tohi lahutada. Jääme kokku siin- või sealpool piiri. Lastele mõjub see veidi raskelt, sest nad on USAga harjunud, aga küll nad hakkama saavad,» rääkis ta.

Valitsus on teatanud, et kõigepealt saadetakse välja kuriteo sooritanud immigrandid, kuid sama saatus võib tabada igat ebaseaduslikult riigis viibivat inimest.

Hiljutine Seattle’is toimunud intsident näitas, et tegu pole tühipalja ähvardusega. Daniel Ramirez Medina nimelise mehe koju tulid võimud, kes tahtsid arreteerida tema isa, kuid võitsid lõpuks kaasa hoopis Medina, kui too oli väidetavalt üles tunnistanud, et kuulub gängi. Ramirezel pole varasemaid seadusrikkumisi, ka peaks teda kaitsma DACA ning väited, et ta pole kunagi ühtegi jõuku kuulunud. Migratsiooniametnikega konflikti sattumiseks piisab mõnikord ainult valel ajal vales kohas olemisest.

Samuti ei ole just kaua aega möödas Californias toimunud politseihaarangust, mille käigus saadi kätte kümmekond gängiliiget, kuid ka 11 ilma kuritegeliku minevikuta dokumentideta immigranti. «Enam ei saa milleski kindel olla, see võib juhtuda igaühega,» rääkis Socorro.

Sorocco on oma 14-aastasele tütrele õpetanud, et kui arreteerimishetk peaks kätte jõudma, siis filmiks tüdruk seda kindlasti mobiiltelefoniga.

Tagasi üles