Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Mõrv Moskva isolaatoris võib olla hoiatussõnum eliidile

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Vladimir Jevdokimov mullu detsembris Moskva kohtus. | FOTO: Dmitri Serebrjakov/TASS/SCANPIX

Nädalavahetusel eeluurimisvanglast surnuna leitud Vene riikliku kosmoseagentuuri Roskosmos endise juhtivtöötaja Vladimir Jevdokimovi tapmine on hoiatus kõigile neile, kes töötavad Vene riigiettevõtetes kõrgel kohal, leidis Vene ajakirjanik Oleg Kašin.

Päevalehe Kommersant andmetel leidis 52-aastase Jevdokimovi surnukeha Moskva eeluurimisvangla SIZO-5 kambri tualetist ööl vastu laupäeva tema kongikaaslane. Venemaa uurimiskomitee teatel oli Jevdokimovit pussitatud kaks korda südamepiirkonda ning korra kaela.

Kuigi Vene meedias ilmus teateid ka enesetapu kohta, on juhtunu asjus alustatud mõrvauurimist ning üle kuulatud eeluurimisvangla töötajaid ja Jevdokimovi kongikaaslasi. Eilseks polnud aga kedagi kahtlusaluseks kuulutatud.

Eeluurimisvanglas viibis Roskomoses kvaliteedi ja töökindluse eest vastutanud Jevdokimov alates möödunud detsembrist seoses talle esitatud kriminaalsüüdistusega grupiviisilises suuremahulises pettuses. Süüdistuse esitamine tähendas Jevdokimovile ka töökoha kaotust.

Süüdistuse kohaselt pettis Jevdokimov aastatel 2007–2009 riiklikus lennukiehituskorporatsioonis (OAK) asejuhina töötades koos kaaslastega välja vähemalt 200 miljonit rubla (umbes kolm miljonit eurot), asendades lepingus ette nähtud kallimad kopteriosad odavamatega.

Peale Jevdokimovi on sama uurimise käigus süüdistus esitatud veel mitme riikliku ettevõtte endisele juhtivtöötajale, teiste hulgas firma Tupolev endisele asejuhile Jegor Noskovile ja MiG-RosTi endisele tegevjuhile Aleksei Ozerovile. Mõlemad ettevõtted kuuluvad OAKi haldusalasse. Noskovi ja Ozerovit süüdistatakse veel ebaseaduslikes tehingutes riigi kinnisvaraga Moskvas.

Kõik eitavad oma süüd, kuid Kommersandi andmetel võib Jevdokimovi mõrv olla seotud tema valmidusega asuda uurijatega koostööd tegema. Vene meedias on spekuleeritud, et Jevdokimov võinuks paljastada ka teisi petuskeeme.

Jevdokimoviga reedel suhelnud lähedaste sõnul ei muretsenud mees oma elu pärast ja valmistus 30. aprilli kohtuistungiks, kus ta pidi kinnitama oma süütust. Varem olid Jevdokimovi kaitsjad taotlenud tema vabastamist kautsjoni vastu, kuid kohus oli sellest keeldunud.

Kommersant kirjutas, et eeluurimisvanglas viibimise jooksul oli Jevdokimov kahes erinevas kongis. Esmalt kuuele inimesele mõeldud kambris, misjärel viidi ta veebruaris Jevdokimovi kaitsjate sõnul ootamatult üle suuremasse, 12 inimesele mõeldud kongi. Kui esimeses kongis oli Jevdokimov koos eakaaslastega, siis viimases peamiselt noortega. Tema üleviimist ei põhjendatud.

Ühiskondliku järelevalvekomisjoni (ONK) liikme Jeva Merkatšova sõnul oli olukord mõlemas kambris aga rahulik ning Jevdokimov ei kaevanud oma kinnipidamistingimuste üle. Merkatšova kirjeldas Jevdokimovit rahuliku inimesena, kes luges palju ja kirjutas oma seitsmele lapsele muinasjutte.

Kašin võrdles sõltumatus veebiportaalis republic.ru avaldatud artiklis Jevdokimovi juhtumit advokaat Sergei Magnitski surmaga. USA investeerimisfirma Hermitage Capital advokaat Magnitski suri 2009. aastal 37-aastasena segastel asjaoludel Moskva eeluurimisvanglas pärast seda, kui oli paljastanud Vene maksu- ja miilitsaametnike hiiglasliku maksupettuse, kuid oli süüdlaste asemel hoopis ise trellide taha sattunud.

Eeluurimisvanglas kõhunäärmepõletikku ja muid tõbesid põdenud Magnitski ei saanud seal aga vastavat ravi ning suri. Kedagi Magnitski traagilise surmaga seoses süüdi ei mõistetud.

Kašin kirjutas, et mõlemad juhtumid peegeldavad Vene vanglaelu reaalsust, kus vahe tahtliku mõrva ja hoolimatusest põhjustatud mõrva vahel on väga hägune ning tõe väljaselgitamine seetõttu võimatu.

Kašini sõnul on Jevdokimovi mõrv sõnum Venemaa nomenklatuurile. «Vereloigus laip vangla tualetis on selles mõttes väga ebameeldiv uudis kõigile, kes on valitsussüsteemis vähegi tõsisel ametikohal,» kirjutas Kašin. «Jevdokimovi surm demonstreerib kõigile nomenklatuuri klassi kuulujatele, et nad ei riski üksnes oma ametikoha ja vabadusega, vaid ka eluga.»

Tagasi üles