Postimehe ajakirjanik Hanna-Hulda Reinkort ja foto- ja videoreporter Liis Treimann käisid uurimas, miks on elu palmi all raske ehk kuidas on jõuline palmiõliistanduste rajamine Malaisiasse ja Indoneesiasse mõjutanud sealsete vihmametsade elurikkust ja millistes tingimustes palmiõli tootmine käib.
Palmiõli leidub kõikjal. Poes toidukaupade koostisosi vaadates selgub, et ka Eestis valmistatud šokolaad, küpsised ja kohukesed sisaldavad palmiõli. Sellega aga loetelu ei piirdu, oma odavuse tõttu on just palmiõli tänapäeval üks enimkasutatud taimeõlisid nii toiduaine- kui ka kosmeetikatööstuses ning rohelise energia eksitava sildi all on tõusmas ka palmiõlist toodetud biokütuse mahud.
Palmiõli nimi kõlab nagu midagi eriti ökosõbralikku, tegelik olukord on aga vastupidine. Maailmaturu aina suureneva nõudluse selle järele maksavad kinni Kagu-Aasia riigid oma keskkonna arvelt. Maailmas enim kasutatava taimeõli tootmine on koondunud Malaisiasse ja Indoneesiasse, kuhu on rajatud ja rajatakse massiliselt edasi Aafrika õlipalmi istandusi, kus õlipalmi viljadest punaka värvusega palmiõli pressitakse. 2016. aastal tootsid need kaks riiki üle 85 protsendi kogu maailma palmiõlist.
Jõudmaks esialgu kaugena tunduva teema tuumani, käisime Malaisias ja Indoneesias, et saada aru, kui tõsine see probleem on. Kui Malaisiale kuuluval Borneo saarel maanduma hakkame, on pilt selge. Palmiõliistandused ulatuvad tihtipeale nii kaugele, kui silm seletab.
Vaata videost, mida peaksid teadma palmiõli kohta
«Kui vaadata Borneo kaarti, siis 30 aastat tagasi oli siin väga palju rohelist ala, nüüd on seda palju vähem ja see on killustatum – mets vaheldub pidevalt põlluga,» ütleb Borneo päikesekaru kaitsekeskuse töötaja Risnayati Binti Lammu Postimehele. Ka ainult Borneol elav maailma väikseim karu kuulub nende loomaliikide hulka, kelle elupaiku ohustab istanduste jõuline laiendamine.