Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vaene Uganda põgenikke piirilt tagasi ei saada

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Vastsed Lõunda-Sudaani põgenikud Ugandas. | FOTO: ISAAC KASAMANI/AFP/Scanpix

Põhja-Ugandas asuvas Bidibidi pagulaslaagris, mis on üks maailma suurimaid, ümbritsevad Edina Itayat savihütid, üleajavad välikäimlad ja paljad lapsed. Pagulaslaager on koduks 272 000 lõunasudaanlasele.

ÜRO andmetel moodustavad nad vaid veidi enam kui neljandiku Ugandasse varju otsima tulnud Lõuna-Sudaani elanikest. «Nad tulid mu koju, võtsid mu poja ja uputasid ta jõkke. Seepärast ma põgenesin,» sõnas al-Jazeerale Itaya.

Itaya põgenes kolme ülejäänud lapsega kodust lõunasse, Baji linna. Seal vangistasid valitsusväelased nad koos teiste naiste ja lastega. «Nad viisid meid surnukehade hunnikuni. Seal võtsid sõdurid meilt riided seljast ja vägistasid meid. Sõdurid olid igal pool,» kirjeldas Itaya.

Itayat ja temaga koos kinni võetud naisi hoiti neli päeva lukustatuna ühes toas, lapsi nad ei näinud. Iga päev valiti nende hulgast välja üks naine, keda sõdurid põõsastes vägistasid.

2016. aasta märtsis leidis ÜRO Lõuna-Sudaani kümnest regioonist ühes tõendeid enam kui 1300 vägistamisest. Nende teatel käsitletakse valitsusvägedes sellist tegu kui boonust, lisaks palgale, vahendab Al Jazeera.

Paljud migrandid ületavad piiri Lõuna-Sudaani ja sellest lõunas asuva Uganda vahel ebaseaduslikult. Iga hinna eest üritatakse vältida valitsusvägesid, kes põgenike sõnul nõuavad neilt veel viimast ohvrit – kolme Ameerika dollarit (2,8 eurot).

Lõuna-Sudaani põgenikud Ugandas toidujärjekorras vaidlemas. Foto: Jerome Delay / AP / Scanpix | FOTO: Jerome Delay/AP

Igale migrandile on põgenikelaagris mõeldud 30 ruutmeetrit maad – Uganda valitsus eraldab selle igale asüülitaotlejale. ÜRO ja teised rahvusvahelised abiorganisatsioonid viivad pagulaslaagritesse abi, millest 30 protsenti peab minema kohalikule kogukonnale.

Al-Jazeera teatel on aga 30-ruutmeetriseid platsikesi põgenikelaagrites raske märgata – majad ja telgid asuvad kõrvuti koos ja maasse kaevatud auke kasutatakse tualettidena. Põgenike kirjeldusel ei piisa ka ÜRO-lt ja teistelt saadavast abist. Läinud aastal vähendati toidunorme poole võrra.

Maasse kaevatud kuivtualette tuleb iga kuu liigutada, seetõttu on elanikel keeruline tegeleda põllundusega. Lisaks on väga piiratud ka ligipääs veele.

Lõuna-Sudaani põgenikud Ugandas Foto: ISAAC KASAMANI / AFP | FOTO: ISAAC KASAMANI/AFP

Uganda suurim, Bidibidi pagulaslaager suleti läinud aasta detsembris – see täitus vaid nelja kuuga. Pärast seda avatud Palorinya laager kasvas vaid nelja kuuga 111 000 inimeseni, vahendab al-Jazeera. Detsembriks oli Ugandasse saabunud ligikaudu 865 000 põgenikku.

Põgenikele avatud Uganda on üks maailma vaesemaid riike. Maailmapanga andmetel peab umbes 20 protsenti sealsest elanikkonnast hakkama saama vähem kui 1,5 euroga päevas. Enamik vaesematest ugandalastest elab riigi põhjaosas, mis võõrustab sadu tuhandeid pagulasi.

Ennenägematu inimeste sissevool paneb suure surve alla Uganda infrastruktuuri ja avalikud teenused. Ühendriikide Davise ülikooli uuringu andmetel on kohalike eluolu avatud pagulaspoliitika tõttu aga paranenud, seda kinnitab ka ÜRO Maailma Toiduprogramm (WFP). Adjumani pagulaslaagri läheduses elava Isaac Vuchiri sõnul on näiteks paranenud ligipääs ravimitele ja arstiabile. «Samuti on juurde ehitatud palju koole. Enne oli siin vaid üks kool, nüüd on neid 15,» ütles Vuchiri Guardianile.

Egge küla elaniku Beatrice Eimani arvates on aga suur hulk pagulasi põhjustanud piirkonnas nälja. «Enne sõime hommikuks putru ja siis õhtusöögi, nüüd peame piirduma ühe toidukorraga päevas,» kirjeldas ta Guardianile ja lisas, et nende kunagisi viljapõlde katavad nüüd pagulaslaagrid.

ÜRO ennustas esialgu, et 2017. aastal põgeneb Lõuna-Sudaanist Ugandasse umbkaudu 300 000 inimest. Märtsi lõpus suurendati põgenike arvu juba 400 000ni.

Tagasi üles