Assad: Süüria ostab Venemaalt selle uusima õhutõrje raketisüsteemi (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Süüria president Bashar al-Assad.
Süüria president Bashar al-Assad. Foto: Uncredited/AP/Scanpix

Süüria

President Bashar al-Assad ütles neljapäeval, et Süüria valitsus peab liitlase Moskvaga kõnelusi Vene uusima õhutõrje raketisüsteemi ostmiseks, et tõrjuda Iisraeli ja USA rünnakuid.

"On loomulik, et meil peaksid sellised süsteemid olema," vahendas ametlik uudisteagentuur SANA presidendi sõnu.

Damaskus süüdistas varem samal päeval Iisraeli mitme raketi tulistamises sõjaväepositsioonile Damaskuse rahvusvahelise lennujaama lähistel.

"Iisrael on pannud toime agressioone teda ümbritsevate Araabia riikide vastu alates oma loomisest 1948. aastal," ütles Assad usutluses Venezuela telekanalile Telesur.

Riigipea sõnul on Süüria valitsuse jaoks loomulik pidada oma süsteemide tugevdamiseks kõnelusi venelastega, et "tulla toime Iisraelist lähtuvate ohtudega õhus või USA rakettidest lähtuvate ähvardustega".

Viimane on Assadi väitel muutunud reaalseks võimaluseks pärast "Ameerika agressiooni Al-Shayrati õhuväebaasile Süürias".

USA sõjavägi tulistas ööl vastu 7. aprilli Süüria õhuväebaasi pihta 59 tiibraketti Tomahawk, vastates Damaskuse arvatavale keemiarünnakule Idlibi provintsis ülestõusnute käes olevale linnale. Keemiarünnakus hukkus 87 inimest, nende seas palju lapsi.

Washingtoni sõnul korraldati keemiarünnak Al-Shayrati baasist. Süüria valitsus eitab seda.

Vene kaitseministeeriumi pressiesindaja Igor Konašenkov ütles, et Süüria kõige tundlikuma taristu kaitsmiseks viiakse lähitulevikus ellu meetmetekompleks eesmärgiga tugevdada ja täiustada Süüria relvajõudude õhutõrjesüsteemi.

Assad ütles intervjuus ka, et ükski Süüria opositsiooni aidanud riik ei saa luba osaleda riigi sõjajärgses ülesehitustöös.

"Ükski riik, mis seisis süüria rahva vastu ja osales hävitustöös ja sabotaažis, ei osale kunagi Süüria ülesehitamises. See on lõplik," lausus president.

Rahvusvaheliste organisatsioonide hinnangul läheb Süüria ülesehitamine pärast kuus aastat kestnud ja rohkem kui 320 000 inimelu nõudnud sõda maksma üle 300 miljardi USA dollari.

Tagasi üles