Eile tabas Hiina põhjaalasid, kaasa arvatud pealinna Pekingit tugev liivatorm, mis tekitas õhusaastatusega hädas olevas riigis uue saasteprobleemi.
Pildid ja video: Hiina pealinna Pekingit tabas liivatorm
Hiina õhupuhtust kontrollivate ametnike teatel on sealse õhu kvaliteet märgatavalt halvem Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) nõutust, edastab BBC.
Võimud soovitasid inimestel liivatormi ajal võimaluse korral kodust mitte lahkuda, kindlasti aga tuli jääda lastel ja eakatel siseruumidesse.
Liiv saabus pealinna ja teistele aladele naaberriigi Mongoolia ja Hiinale kuuluva Sise-Mongoolia autonoomse piirkonna kõrbest.
Pekingi keskkonnaameti teatel oli kuupmeetris õhus umbes 500 mikrogrammi saasteosakesi, mis sisse hingates võivad hingamisteid kahjustada ja haigusi tekitada.
WHO teatel on maksimaalne turvatase kui kuupmeetris õhus on 25 mikrogrammi saasteosi.
Pekingis oli eile kogu päeva nähtavus väga halb, selle tõttu anti teedel sõitmise hoiatus ning kümneid lende lükati edasi või jäeti ära.
Juba sel kolmapäeval andsid võimud teada, et pealinnas ja selle ümbruses tuleks olla valmis saabuvaks liivatormiks ning kanda hingamisteid kaitsvaid maske.
Meteoroloogide teatel oli seekordne liivatorm võrdlemisi ulatuslik, ulatudes Põhja-Hiina aladelt kuni läänes asuva Xinjiangi ja idas Heilongjiangi provintsini.
Kuigi tegemist oli loodusest tingitud olukorraga, ei jätnud hiinlased sotsiaalmeedias oma pahameelt välja elamata ja iroonitsemata.
«Liivatorm tabas Pekingit, tunnen et kopsuvähk hiilib mulle aina lähemale,» teatas üks kommenteerija Hiina mikroblogis Sina Weibo.
Oli ka neid, kes koos liivatormiga tõstsid esile pealinna õhusaastatuse probleeme, eriti aga sagedasti esinevat sudu.
«Olimegi saasteudust tüdinenud, aeg oli proovida midagi uut. Kui mul oleks valida liivatormi ja sudu vahel, siis valiksin esimese,» teatas Weibo kommentaator.
Hiinas on õhukvaliteet aasta-aastalt halvenenud, kuna seal kasutatakse seni ulatuslikult kütmiseks sütt.
Võimud üritavad õhukvaliteeti parandada avalikesse kohtadesse puude istutamise ja rohealade loomisega, kuid neid on ikkagi liiga vähe, et õhk märgatavalt paremaks muutuks.