Sõda Jeemenis ohustab tuhandete aastate vanuseid muumiaid

Sanaa ülikooli muuseumis näitusel olev muumia.

FOTO: MOHAMED AL-SAYAGHI/REUTERS/Scanpix

Sõjategevus Jeemenis on nõudnud tuhandeid inimelusid ja viinud miljonid elanikud nälja äärele. Nüüd ähvardab konflikt aga kaotada unikaalse osa riigi iidsest ajaloost.

Võitlemine on hakanud ohustama Jeemeni pealinna Sanaa ülikooli muuseumis asuvaid tuhandete aastate vanuseid muumiaid. Kuna linna elektrivarustus on parimal juhul sporaadiline ja riigi sadamate tegevus blokaadi tõttu häiritud, peavad teadlased 12 muumia päästmiseks võitlema kuumuse, niiskuse ja säilitamiseks vajalike kemikaalide nappusega.

Osal 2400 aasta tagustest paganlikest kuningriikidest pärit säilmetel on endiselt säilinud hambad ja juuksekarvad.

«Need muumiad on käegakatsutav tõend rahva ajaloost,» sõnas Sanaa ülikooli arheoloogia osakonna juhataja Abdulrahman Jarallah, lisades, et nüüd mõjutab sõjategevus isegi neid.

«Muumiatel on vaja sobilikku kontrollitud keskkonda ja regulaarset hooldust, muu hulgas puhastamist iga poole aasta tagant. Mõned neist on hakanud lagunema, kuna meil ei ole elektrit ega säilitamiseks vajalikke kemikaale, ning nüüd üritame tekkinud lehka kontrolli all hoida. Me oleme mures nii muumiate säilimise kui ka nendega tegeleva personali tervise pärast,» ütles Jarallah.

Muumiad on vaid ühed hindamatutest antiiksäilmetest, mida piirkonnas lokkav konflikt ohustab. Vandaalitsemine ja hävitustegevus puudutab peaaegu kõiki Lähis-Ida piirkondi, alates Süüria Palmyra linnast kuni Leptis Magna säilmeteni Liibüas.

Pärast 2014. aastal Süürias ja Iraagis territooriumite vallutamist on äärmusrühmitus ISIS süstemaatiliselt islamieelseid monumente hävitanud, rüüstades säilmeid ja müües nende detaile mustal turul oma tegevuse rahastamiseks.

Eelmisel aastal konfiskeerisid Šveitsi võimud Jeemenist, Süüriast ja Liibüast pärit kultuurimälestisi, mida hoiustati Genfi vabasadamas kõrgelt turvatud laohoonetes, kus võib kaupa ilma liigsete küsimusteta maksuvabalt hoida.

1986. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Sanaa vanalinna ähvardavad hoopis teised ohud. Jeemeni lääneosa mägedes 2300 meetri kõrgusel asuv linn on olnud 2500 aastat püsiasustusega ning paljude islamiarhitektuuri varaseimate näidete kodu.

Vanalinn, kus asub üle saja enne 11. sajandit ehitatud mošee ja 6000 iidset maja, on kuulus oma punaste basaltkivist ehitiste poolest, mida ilmestavad valge võrestikuga kaunistatud aknad.

Kuid vaid mõni kuu pärast seda, kui saudide juhitud koalitsioon sekkus 2015. aasta märtsis sõjategevusse Iraani toetusega huthi mässuliste vastu, lisas UNESCO iidse linna ohustatud maailmapärandi nimekirja.

Sama aasta juunis hukkus vanalinna pommitamises viis inimest, lisaks hävis selles mitu vana ehitist, muuhulgas Osmani-aegne kindlus. Tunnistajate sõnul oli õhurünnakus mässuliste kontrolli all olevale linnale süüdi saudide juhitav koalitsioon. Kumbki pole rünnaku eest seni vastutust võtnud.

Lisaks on koalitsiooniväed kehtestanud õhu- ja mereblokaadi huthide kontrolli all olevatele Punase mere sadamatele, mis on elutähtsad punktid toidu ja abi vahendamisel. ÜRO hinnangul ähvardab nälg 60 protsenti Jeemeni rahvastikust.

Jeemeni arheoloogid on muumiate säilitamiseks vajalike kaupade ja personali vaba liikumise tagamiseks apelleerinud nii kohalikele võimudele kui ka rahvusvahelistele organisatsioonidele.

«Me hakkame juba nägema tagajärgi, mille pikk periood ilma vajaliku hoolduseta on muumiatele kaasa toonud,» ütles Sanaa ülikooli muuseumi restauratsiooniekspert Fahmi al-Ariqi. «Meil on vaja vahendeid ja personali, et säilitada 12 ülikoolis olevat muumiat ning tosinat teist, mis asuvad Sanaa riiklikus muuseumis.»

Ehkki abipalved on jäänud seni vastuseta, on Jeemeni arheoloogid kindlad, et nende pärand suudetakse päästa.

«Jeemen on täis arheoloogilise pärandkultuuri paiku ja mumifitseerunud säilmeid, mis alles ootavad avastamist,» sõnas Jarallah. «Meie kultuur ja ajalugu ei kao iialgi.»

Tagasi üles