E, 5.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mogherini: Ukraina konflikti lahendamiseks on vaja poliitilist tahet

BNS
Facebook Twitter
Comments
Foto: Alexander Kravchenko/Alexander Kravchenko/TASS

Ida-Ukraina konflikti lahendamiseks on esmajärjekorras vaja poliitilist tahet, ütles Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini usutluses BNS-ile.

"Mis puudutab Ida-Ukrainas vältavat konflikti, siis on teada, kuidas edasi liikuda, kuidas lahendada olukord rahumeelsete vahenditega, austades seejuures täielikult Ukraina territoriaalset terviklikkust - Minski lepped," ütles reedel Tallinnas algaval Lennart Meri konverentsil osalev Mogherini.

"Esmajärjekorras on vaja poliitilist tahet, et täielikult rakendada relvarahu, viia ära raskerelvad ja parandada julgeolekuolukorda," ütles ta.

"Euroopa Liit ja selle liikmesriigid jätkavad aktiivselt nende lepete toetamist. Me oleme suurimad panustajad Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) missiooni, mis vaatleb olukorda kohapeal. Lisaks oleme kehtestanud Venemaale sanktsioonid, mis jäävad jõusse Minski lepete täieliku rakendamiseni - see on osa meie lähenemisest konflikti lahendamisele," lausus Mogherini.

"Tasub ka meelde tuletada, et teeme tihedat koostööd Ukraina valitsusega, toetame selle reformipüüdlusi ning kavatseme teha seda ka tulevikus," lisas EL-i esidiplomaat.

12. kuni 14. maini toimuv Lennart Meri konverents arutleb pealkirja all "Pimedaim enne koitu? Sõda usalduse pärast ja kuidas seda võita" maailma ees seisvate tõeliste kriiside üle ning otsib võimalusi, mis neist võiksid kerkida.

Läänemaailma ees seisvatele strateegilistele väljakutsetele aitavad Lennart Meri Konverentsil vastuseid leida Eesti president Kersti Kaljulaid, Soome president Sauli Niinistö, Euroopa Liidu välisteenistuse kõrge esindaja Federica Mogherini, Itaalia endine peaminister Enrico Letta, Itaalia Euroopa asjade minister Sandro Gozi, Gruusia peaminister Giorgi Kvirikashvili, Türgi asepeaminister Mehmet Şimşek, Leedu kaitseminister Raimundas Karoblis, NATO asepeasekretär Rose Gottemoeller, India endine välisminister Kanwal Sibal ning paljud teised.

Lisaks poliitikutele ja mõttekodalastele osalevad aruteludel kodanikuaktivistid Venemaalt, Valgevenest, Ukrainast. Tõejärgse ajastu ja infosõja teemasid aitavad mõtestada sotsiaalmeedias aktiivsed juhtivad ajakirjanikud nagu Michael Weissja Ahmed Rashid. USA valitsuse uuest välispoliitikast räägivad teiste seas Fordi asepresident Stephen Biegun ning kirjanik ja ajakirjanik Sarah Kendzior. Arutlusele tuleb Euroopa Liidu tulevik, populismi mõju demokraatiale, Venemaa kasvav sõjakus info- ja küberruumis, Süüria jätkuv konflikt, Hiina mõjuvõimu kasv – teemad, mis nõuavad mitte ainult vastuseid vaid ka põhimõttelist kohanemist ja muutusi praeguses maailmakorralduses.

Konverents algab 12. mai õhtul kell 16.30 ning lõpeb 14. mai lõuna ajal. Toimumiskoht on Radisson Blu Sky hotell Tallinna kesklinnas. Töökeel on inglise keel ning osalemine kutsetega. Konverentsi saab jälgida veebiülekande kaudu konverentsi kodulehel.

Lennart Meri Konverentsi korraldab Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus koos Lennart Meri Sihtasutusega, toetavad kaitseministeerium, välisministeerium, Elering, Wihuri, NATO, Milrem, BAE Systems, Eesti Idapartnerluse Keskus, Konrad Adenaueri Sihtasutus, Defendec, Hanwha. Konverentsi meediapartner on BNS.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles