Soomes on tublisti hoolt kantud nii selle eest, et iive pidevalt langeks kui ka selle eest, et laste mittesaamine on (inim)õigus.
Tundub, et meie lühinägelikus maailmas kiputakse unustama, et tänased lapsed on tulevikus täiskasvanud ja maksumaksjad. Soome-suuruses riigis on lihtsalt on lapsi väga vaja, olgu nad siis Soomes või mujal maailmas sündinud. Lapsed on rikkus ja jõuvara, ilma lasteta saab elu põhimõtteliselt otsa.
Laste mittesaamine ehk vabatahtlik lastetus on valik, mille võib teha igaüks, ilma et ühiskond ta selle eest hukka mõistaks. Vabatahtlik lastetus ei ole aga kindlasti madala iibe (suurim) põhjus. Suur osa inimestest ju siiski saab lapsi. Isegi mitu.
Kitsas nägemus perekonnast piirab laste saamist.
Vabatahtlik lastetus on Soomes viimastel aastatel levima hakanud: varasemate uuringute kohaselt jääb teadlikult lastetuks umbes 5-7 protsenti soomlastest. Tänaseks on täpsustunud, et umbes 13 protsenti kõigist 20-40-aastastest soomlastest valib teadlikult lastetuse.
Teisalt aga soovib iga viies soomlane tulutult lapsi, ning ei saa neid isegi viljakusravi tulemusena. Esmasünnitajate keskmine vanus tõuseb pidevalt.
Perekonda ja pereks saamist puudutavas seadusandluses määratletakse perekond kui jäik kooslus ning pereks saamine eeldab karmi taustakontrolli. Kriteeriumiteks on muuhulgas elamistingimused, rahvus ja sugu. Eriilmelisusele ei ole ametlikult eriti üldse ruumi jäetud, olgugi, et elu on tegelikkuses ju ääretult kirju.
Soomlaste arutelud perekonnast ja pereks saamise võimalustest on tulvil ideaale ja oletusi. Lapsed on põhimõtteliselt teretulnud me ellu alles siis, kui ülikoolidiplom on taskus, elukaaslane on leitud ja suhe juba pikemat aega stabiilsena kestnud, töökoht on kindel ja tasuv ning üleüldse – elu on viimse sendini paigas ja planeeritud.