Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Valge Maja skandaalides ilmneb uusi tahke

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
ISISe terroriohu inforing: Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu (paremal),USA president Donald Trump ja Vene välisminister Sergei Lavrov. | FOTO: STAFF/REUTERS/Scanpix

USA soov keelustada lennukites elektrooniliste vahendite kasutamine sai väidetavalt alguse Iisraeli antud infost, et ISIS on õppinud peitma pomme sülearvutite sisse.

The Washington Post teatas esmaspäeval, et Trump olla jaganud seda salajast luureinfot eelmisel nädalal Valget Maja külastanud Vene välisministri Sergei Lavrovi ja suursaadiku Sergei Kisljakiga, oma tähtsaimalt Lähis-Ida liitlaselt luba küsimata.

Presidendi rahvusliku julgeoleku nõuniku H. R. McMasteri sõnul ei teadnud aga riigipea kohtumise ajal, kust info pärines. McMaster kinnitas ka kohe pärast selle infolekke meediasse sattumist, et USA luuresuhete rikkumise pärast liitlasriigiga ei muretse.

Avalikkuse ees hoidis sama joont ka teine pool ehk Iisrael. «Julgeolekusuhe Iisraeli ja meie suurima liitlase USA vahel on sügav, tähendusrikas ning pretsedenditu, arvestades nende panust meie võimekusse,» ütles eile Iisraeli kaitseminister Avigdor Lieberman Twitteris. «Nii on see olnud ja on ka edaspidi,» lisas ta.

Hoolimata sellest, et luureinfo lekitamine võib ohustada nende ISISe ridades tegutsevat luureallikat, rõhutas Iisrael, et nende suhetes Ühendriikidega ei ole midagi muutunud – arvesse võttes, et Trump külastab järgmisel nädalal oma esimesel ametlikul ringreisil ka Iisraeli, on see mõistetav, kirjutab Politico.

Poliitikaväljaande sõnul ei tähenda see aga, et telgitagustes ei tule USA ametlikel nüüd omajagu lömitada ja usaldust taastada. Venemaa on siiski Iisraeli vastaste Iraani ja Süüria liitlane ja juudi riik ameeriklastele peamine luureinfo hankija Lähis-Idas.

«Pole kahtlustki, et Mossad on praegu tulivihane ja Iisraeli luureagentuur analüüsib, kui palju infot nad edasipidi [Trumpi] administratsiooniga jagavad,» ütles Lähis-Ida ekspert Ilan Goldenberg, kes varem töötas endise välisministri John Kerry meeskonnas. «See on tõsine rahvusliku julgeoleku küsimus,» ütles ta, lisades, et teisi nii kaalukaid luuresidemeid USA-l põhimõtteliselt pole.

Vene president Vladimir Putin nägi aga USA riigipeale esitatud süüdistusi pigem poliitilise skisofreenia ilmingutena. «Nagu näha, on Ühendriikides tekkinud poliitiline skisofreenia, ma ei näe muud seletust presidendile esitatud süüdistusele, et ta avaldas Lavrovile mõningad saladused,» lausus Putin eile, lisades, et Moskva on valmis esitama USA Kongressile Lavrovi ja Trumpi Valges Majas peetud jutuajamise protokolli.

«Kui USA administratsioon peab seda võimalikuks, oleme meie valmis esitama USA esindajatekojale ja senatile Lavrovi ja Trumpi vestluse protokolli,» ütles Vene riigipea.

Valge Maja väidetavalt infolekkest hoolimata liigub Trumpi administratsioon sülearvutipiirangute laiendamisega ajakavas muudatusi tegemata edasi.

Eile kohtusid USA sisejulgeolekuministeeriumi ametnikud Euroopa Liidu kolleegidega, arutamaks mobiiltelefonist suuremate elektroonikaseadmete lennukipardale kaasavõtmise keelu laiendamist Euroopast USAsse suunduvatele lendudele. Sellega soovitakse parandada ka omavahelist infovahetust, sest erinevalt Venemaast polnud ELi ametnikud keelu algpõhjusest ehk sülearvutite pardale võtmisega kaasnevast julgeoleku ohust informeeritud, ütles uudisteagentuurile AP anonüümsust palunud ELi diplomaat.

Euroopa ja Põhja-Ameerika vahet lendab aastas 65 miljonit inimest, lennukid teevad päevas 400 reisi ja palju on ärireisijaid, kel on hädasti vaja lennu ajal elektroonikaseadmeid kasutada. Seega vallandaks keelu kehtestamine maailma tihedaima liiklusega lennukoridoris logistilise kaose.

Möödunud nädalal kohtusid USA ametnikud kolme juhtiva Ühendriikide lennufirma – Americani, Delta ja Unitedi – esindajatega, et arutada Euroopast saabuvatele lendudele sülearvutikeelu kehtestamist, peale mida tõdesid lennufirmad, et keelu laiem jõustamine on aja küsimus.

Märtsis kehtestati sülearvutikeeld lendudele kümnest linnast peamiselt Lähis-Idast, puudutades ligi 50 reisi päevas.

Ekspertide sõnul oleks arvutiga lennukikabiini toimetatavat lõhkekeha lihtsam teha ja ka selle plahvatusjõud võiks olla väiksem kui pagasi hulka sattuval pommil. Pealegi kontrollitakse äraantavat pagasit põhjalikumalt kui kaasavõetavat.

Uus süüdistus: Trump ärgitas FBI direktorit Flynni-juurdlust lõpetama

Föderaalse Juurdlusbüroo endine direktor James Comey – kelle USA president Donald Trump möödunud teisipäeval vallandas – jättis väidetavalt riigipeaga peetud vestluste märkmed alles ja mõned neist on nüüd jõudnud ka avalikkuse ette. Memodest selgub, et president oli Comeylt nõudnud, et et too lõpetaks uurimise tema endise rahvusliku julgeoleku nõuniku Michael Flynni suhtes, kirjutas teisipäeval The New York Times.

Artiklis, mille väiteid Trumpi administratsioon viivitamatult eitas, märgib päevaleht, et Comey kohtus presidendiga Valges Majas 14. veebruaril ning võttis hiljem nende jutuajamise Flynni asjus kokku märgukirjas.

Memo luges ajalehele ette üks FBI vallandatud juhi lähemaid liitlasi. Selle järgi ärgitas president Comeyt lõpetama uurimist Flynni sidemete asjus venelastega.

«Ma loodan, et sa näed võimalust see sinnapaika jätta, Flynn rahule jätta,» on märgukirjas lehe andmeil öeldud. «Ta on hea mees. Loodan, et saad sellest loobuda,» oli Trump väidetavalt öelnud.

FBI juhi üllatav lahtilaskmine vallandas süüdistused, et president püüab takistada juurdlust Trumpi kampaaniameeskonna sidemete uurimiseks Venemaaga, et valimisi enda kasuks kallutada.

Administratsiooni kõrge ametnik eitas, nagu oleks Trump kutsunud Comeyt üles Flynni-juurdlusest loobuma.

«President ei ole kunagi nõudnud härra Comeylt ega kelleltki teiselt ühegi uurimise, ka kindral Flynni puudutava uurimise lõpetamist,» lausus ametnik.

Memo teemal võttis sõna ka USA esindajatekoja vabariiklaselt spiiker Paul Ryan, märkides, et FBI peab seda esindajatekoja järelevalvekomiteele kiiremas korras näitama, edastas CNN.

Trumpi julgeolekunõunikuna töötanud Flynn sunniti lahkuma veebruaris, kui selgus, et ta oli valetanud oma kontaktide kohta Venemaa suursaadikuga. PM

Tagasi üles