Koivisto oli küll esimene lääne riigipea, kes pärast iseseisvuse taastamist Eestit külastas. Kuid samas heideti Soome riigijuhile ette liig tagasihoidlikku toetust Balti riikide taasiseseisvumise eel ja ajal.
Tõsi on, et president Koivisto ei väljendanud ametlikku toetust kolme Balti riigi vabaduspüüdlustele, küll aga suunas miljoneid tollaseid marku iseseisvuse taassünniks.
Presidendina kiitis Mauno Koivisto heaks ka eelnõu, milles toetati Tuglase seltsi kaudu Eesti haridusministeeriumit.
Balti riikide iseseisvuspürgimustega seos on Soomel olnud kindlalt kolm poliitilist seisukohta: hoida häid suhteid Moskvaga; tugeda Eesti, Läti ja Leedu iseseisvuspürgimusi ja vältida nende kahe esimese põhimõtte vastuollu sattumist. (Jaakko Blomberg, 2001)
«Seda, mida Soome tegi Eesti hüvanguks, ei teata teie riigis ja ilmselt ei saada ka kunagi laiemalt teada,» avaldas Koivisto Eesti televisioonile antud intervjuus 1991. aastal.
Soome kiivalt saladuses peetud toetus tuli avalikult alles 2013. aastal, mil Heikki Rausmaa avaldas oma väitekirja Soome ja Eesti poliitilistest suhetest aastatel 1988–1991. Väitekirja pealkirjaks sai Mauno Koivisto tsitaat «Kultuur sildi all saab üsna palju ära teha» («Kyllä kulttuurin nimissä voi harrastella aika paljon»).
Tsitaat oli Koivisto vastus Soome toonase kultuuriministri Anna-Liisa Kasuri küsimusele 1989. aastal. Kasuri soovis presidendi arvamust Tuglase seltsi ja Eesti haridusministeeriumi teemal.
Pikim side läbi Eesti võrkpalli
Mauno Koivistol oli Eestiga eriliselt tugev side tänu võrkpallile. Koivisto oli kirglik võrkpallur ning muuhulgas ka Soome mõjukatest poliitikutest ja ettevõtjatest koosneva võrkpallimeeskonna «Sikariporras» asutajaliige.