Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

«Karmi» Brexitit lubav May püüab hääli ka vasakult

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Briti peaminister Theresa May esitlemas tooride valimisprogrammi. | FOTO: Ben Cawthra/Sipa/SCANPIX

Nii Briti peaministri Theresa May juhitavad konservatiivid kui ka opositsioonilised leiboristid lubavad oma valimisprogrammides juhtida Ühendkuningriigi välja Euroopa Liidust, liberaalid soovivad korraldada aga uue referendumi.

May, kelle otsusel erakorralised valimised 8. juunil üldse toimuvad, esitles konservatiivide 84-leheküljelist programmi «Üheskoos edasi» eile Halifaxis. Arvamusuuringute järgi valimised kindlalt võitvate tooride peaeesmärkideks on May sõnul vastamine tavaliste brittide soovidele, tugev majandus ja Ühendkuningriigi EList lahkumisega seotud küsimused.

«Ma saan kokkuleppe, mis töötab kõigi jaoks,» ütles May Brexiti-kõneluste kohta, kinnitades taas, et Ühendkuningriik lahkub Euroopa ühisturult ja tolliliidust ning kehtestab pärast lahutust ELi kodanikele sisserändepiirangud.

Pearõhk tooride valimisprogrammis ei lange Brexitile, vaid eelkõige elanikkonna vananemisest tingitud sotsiaalsetele väljakutsetele. Kuigi toorid lubavad mitte tõsta tulumaksu ja riiklikku kindlustusmakset, mis sarnaneb Eesti sotsiaalmaksuga, nähakse sotsiaalhoolekandes ette olulisi muudatusi. Näiteks ei saa jõukamad inimesed enam loota sellele, et riik tasuks nende teenuste eest.

«Me peame kasutama võimalust, et ehitada Suurbritannias üles meritokraatiat. See tähendab, et Suurbritanniast tuleb teha riik, mis pole ainult privilegeeritud väheste, vaid kõigi jaoks,» ütles May BBC vahendusel.

May tõrjus väiteid, nagu oleksid tema juhitavad toorid kaldunud kõrvale Margaret Thatcheri peaministriajal välja kujunenud konservatismist. Mitmed väljaanded kirjeldasid tooride valimisprogrammi aga kui töölisklassi konservatismi, mille iseloomustamiseks on kasutusele võetud ka uus termin – meism. Näiteks viidatakse konservatiivide nn individualismikultuse ja globaliseerumise kriitikale, immigratsiooni piiramisele ja vaesemate piirkondade järeleaitamisele Londoni arvel.

«Margaret Thatcher oli konservatiiv, mina olen konservatiiv, see on konservatiivide manifest,» ütles May eile vastuseks. «Pole mingisugust meismi. On hea ja tugev konservatism, mis seab riigi ja tavalised tööinimesed kõige selle keskmesse, mida me valitsuses teeme.»

Sisserände kohta öeldakse manifestis, et rändeiive ehk aastas riiki saabunute ja sealt lahkunud inimeste arvude vahe peab jääma alla 100 000. Viimati oli see näitaja alla 100 000 1997. aastal. Samuti lubavad konservatiivid immigratsiooni piiramiseks tõsta migrantidest töölisi palkavate ettevõtete maksukoormust. Kriitikute sõnul tähendaks konservatiivide lubaduste elluviimine aga kahju riigi majandusele.

Konservatiive rikaste ja eliidi soosimises ning omakasus süüdistanud leiboristide liidri Jeremy Corbyni juhitava Tööpartei peamiseks valimislubaduseks on jõukamate inimeste maksukoormuse tõstmine.

Näiteks kavandavad leiboristid 50-protsendilist tulumaksu neile, kes teenivad aastas rohkem kui 123 000 naela (ligi 144 000 eurot), samuti suureneks nende inimeste arv, kes tasuksid 45-protsendilist tulumaksu. Samuti soovivad leiboristid tõsta oluliselt ettevõtete tulumaksu ning riigistada mitmeid ettevõtteid.

Leiboristide programm ei näe aga ette konkreetseid piiranguid sisserändele. Suhetes ELiga lubavad leiboristid partnerlust ning tagada kohe Ühendkuningriigis elavatele ELi kodanikele neile seal praegu kehtivad õigused, ka teistes ELi liikmesriikides elavate brittide õigused peaksid leiboristide arvates säilima.

Arvamusuuringutes konservatiividest ja leiboristidest selgelt maha jäävad liberaalid lubasid oma valimisprogrammis panna ELi ja Ühendkuningriigi vahelise kokkuleppe rahvahääletusele. Ka lubavad viigid Ühendkuningriigi jäämist Euroopa ühisturu liikmeks ja liikumisvabaduse säilimist.

Tagasi üles